Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Ekonomie přírodních katastrof: Hurikán Harvey a americké HDP

Zatímco hurikán Harvey pustošil texaskou pevninu, přední ekonomové z Wall Street se dohadovali o tom, jak tato děsivá epizoda ovlivní dynamiku americké ekonomiky. Skutečně, obecná otázka, jaký mají přírodní katastrofy vliv na hrubý domácí produkt, není tak jednoduchá, jak by se na první pohled mohlo zdát. Co si o tom myslí brilantní ekonomické mozky z Goldman Sachs a JPMorgan?

Je bez diskuze, že hurikán Harvey přinesl americké ekonomice bezprostřední ztráty. Prvotní odhady mluví o škodách v hodnotě 30 miliard dolarů, což je zhruba 0,16 % ročního HDP Spojených států. A jak informoval sever Zero Hedge, a jak také můžete vidět na následujícím grafu, to dělá z Harveyho devátý nejdražší hurikán v poválečných amerických dějinách. 

Hurikán Harvey zatočí i s trhem ropy a benzínu

Texas, který byl hurikánem Harvey citelně zasažen, je druhým největším americkým státem a zároveň také tím druhým nejlidnatějším. Zdejší největší město Houston je pak čtvrtým nejlidnatějším městem USA. Hurikán Harvey se tedy jistě znatelně podepíše i na dynamice americké ekonomiky, zapeklitou otázkou je ovšem jak. Ani přední ekonomové z Wall Street se na tom totiž neshodnou. Zatímco Goldman Sachs předpovídá, že vliv hurikánu Harvey na americké HDP bude záporný, ekonomové z JPMorgan jsou zcela opačného názoru.

Jak uvádí sever Zero Hedge, Goldman Sachs předpovídá, že kvůli hurikánu bude americké HDP za 3. čtvrtletí o téměř 0,2 % nižší. Vychází přitom z toho, že během přírodních katastrof se výkon ekonomiky obecně snižuje. Jak ukazuje následující graf, z historických dat je možné vysledovat, že v měsících, kdy probíhá přírodní katastrofa, se snižují maloobchodní tržby, smršťuje se počet odpracovaných hodin v soukromém sektoru, snižují se výdaje ve stavebnictví a klesá také průmyslová výroba. V následujících měsících sice standardně dochází k zotavení, avšak podle předpovědi Goldman Sachs nebude v případě hurikánu Harvey natolik dynamické, aby vyrovnalo ztráty na tvorbě HDP za 3. čtvrtletí. Vliv hurikánu na HDP ve 4. čtvrtletí by tak sice měl být kladný, avšak v celkovém součtu ovlivní růst americké ekonomiky negativně.

Ekonomie strany nabídky. Ale z levého pohledu

Jiného názoru jsou ovšem experti z JPMorgan, kteří předpovídají, že vliv hurikánu na HDP ve 3. a 4. čtvrtletí bude v součtu pozitivní. Během katastrofy sice dochází k narušení výroby, avšak drtivá většina ekonomické aktivity by neměla být ztracena, ale „přesunuta“ do dalšího období. Navíc vzhledem ke zničení výrobních kapacit lze předpokládat, že za účelem obnovy bude muset dojít k dodatečnému zvýšení ekonomické aktivity. To pak znamená, že celkový vliv na růst amerického HDP by měl být skutečně pozitivní.

Jak se zdá, vztah mezi zničením majetku přírodní katastrofou a růstem HDP není zcela uzavřenou otázkou, a ekonomy tak vybízí k dalšímu zkoumání. Avšak i přesto, že někteří fundovaní ekonomové docházejí k na první pohled neintuitivnímu závěru, že konečný vliv na růst HDP může být v součtu pozitivní, neměli bychom zapomínat na počáteční zničený kapitál, který je navždy ztracen. Jak již v 19. století upozorňoval francouzský ekonom Frédéric Bastiat, nesmíme se nechat ošálit „klamem rozbitého okna“. Rozbité okno je sice stimulem pro vznik nové práce sklenáře, avšak práce a další zdroje vložené do původní výroby okna jsou navždy ztracené a ekonomice už je nikdo nevrátí. Opěvování přírodních katastrof kvůli jejich pozitivnímu vlivu na růst ekonomiky by tak bylo školáckou „keynesovskou“ chybou.

Keynesův bod zlomu: Kdy stimuly přestaly fungovat?

Newsletter