Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Bankéři + brexit = – 800 mil. USD

Bezprostřední vývoj po zveřejnění výsledku britského referenda o odchodu z Evropské unie se zapsal do historie rudými čísly. Ze světových trhů byly tehdy umazány více jak dva biliony dolarů. Tento pád pocítily peněženky institucionálních i individuálních investorů, a to včetně samotných bankéřů. Právě poslední zmiňovaná skupina rozhodně nebude na tzv. brexit vzpomínat v dobrém. Britské „ano“ odchodu z EU totiž umazalo několik stovek milionů dolarů jen na bonusech světových bankéřů.

Podle informací serveru eFinancialCareers se od čtvrtka 23. června (den před výsledkem samotného hlasování) propadly odložené bonusy bank Deutsche Bank, Barclays, UBS a Credit Suisse o téměř 800 milionů dolarů.

Toto číslo je odvozeno od odložených bonusů z minulého roku, které jsou navázány na ceny jednotlivých akcií. Společnost Deutsche Bank odložila v roce 2015 bonusy v hodnotě 1,5 miliardy eur, v případě Barclays jde o 661 milionů liber, u Credit Suisse a UBS se hovoří o 978 milionech franků a o jedné miliardě. Ve většině případů se odložené bonusy odkládají na dobu tří let, přičemž během každého roku je vyplácena jedna třetina slíbené částky. Výjimkou je Deutsche Bank, kde je časový rámec prodloužen ze tří na pět let.

Od konání britského referenda se ceny akcií banky propadly v rozmezí od -17 % (UBS) až po -25 % (Barclays). Ve výsledku jsou tak odložené bonusy z roku 2015 poznatelně nižší, stejně jako tomu je u bonusů z předchozích dvou až pěti let.

Největší ztráty utrpěli zaměstnanci evropských bank. V případě těch amerických je situace o něco lepší. V roce 2014 (poslední data, která jsou k dispozici) Goldman Sachs a JP Morgan přiznaly svým londýnským bankéřům bonusy v hodnotě 229 milionů eur a 435 milionů. Za předpokladu, že obě banky tyto částky zopakovaly i vloni, vybraní bankéři po brexitu přišli o 13 milionů dolarů v prvním případě, ve druhém pak o 10 milionů.

Brexit tak poměrně citelně „ulevil“ bankéřským peněženkám. Proč by to ale mělo zajímat „obyčejné“ lidi? Podle serveru New York Magazine by pokles bonusů mohl ovlivnit především ty, jejichž služby bankéři pravidelně využívají, kam patří například osobní řidiči a zaměstnanci spravující majetek, realitní makléři či majitelé restaurací a psychoterapeuti.  Zaměstnanec banky, jehož roční výdaje činí jeden milion dolarů, totiž dokáže z těchto zdrojů uživit zhruba 25 lidí ze zmiňovaných oborů.

Newsletter