Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Nakupovat při extrémech? Ano!

Nervozita na trzích má za sebou doslova žně. Byť zasedání Fedu a Bank of Japan z minulého týdne nepřinesla žádná překvapení, o hlavní rozruch se postaral tzv. brexit. Sentiment ohledně referenda o (ne)setrvání Spojeného království v Evropské unii se pohybuje jako na houpačce s tím, jak jednou převyšují zastánci odchodu, podruhé zase odpůrci. A právě zvýšená nervozita je pohledem technické analýzy ideální příležitostí pro nákup. Čeho? A proč?

V tomto směru je potřeba se soustředit na tzv. index strachu Vix. Tento ukazatel sleduje nervozitu investorů, který vychází z 30denní implikované volatility opcí navázaných na index S&P 500. Během minulého týdne byl na Vixu pozorován více jak 50% růst, který jej krátce dostal až k hodnotě 22 bodů. Podle Ariho Walda, obchodníka společnost Oppenheimer využívajícího technickou analýzu, je tento extrémní pohyb ideální příležitostí stát se kontrariánem a začít nakupovat. Alespoň to tak ukazují data za posledních 25 let.

„Minulý týden vykázal Vix prudký růst, což je podle naší analýzy jasný signál k nákupu akcií,“ přepisuje Waldova slova server Business Insider. „U Vixu tzv. „spike“ definujeme jako 50% nárůst jeho hodnoty nad 63denní minimum, což usnadňuje normalizaci různých situací zvýšené volatility.“

Souběžně s Vixem Walda poukazuje na index S&P 500. Ten se podle analytikova názoru dostal do rostoucího trendu, který je definován jako situace, kdy se hodnota benchmarku nachází nad úrovní 200denního klouzavého průměru.

„Skokový nárůst Vixu se obvykle objevuje v době, kdy se akciové trhy pohybují na úrovni svých krátkodobých minim. Na základě naší analýzy jsme pak přišli na to, že jde o jeden z nejpřesvědčivějších signálů k nákupu indexu S&P 500, obzvláště pokud se ten nachází v růstovém trendu.“

Na základě historických dat se ukázalo, že od roku 1990, kdy Vix vzrostl o více jak 50 % nad svá 63denní minima, S&P 500 (v situaci nad 200denním klouzavým průměrem) vykázal během následujících šest měsíců průměrný růst o +8,4 %. Pro srovnání, ve všech ostatních případech se zisk indexu pohyboval na „pouhých“ +4,1 %.

Jak se zdá, tak Waldova strategie se potvrzuje. Vix po maximech ze včerejšího týdne spadl na úrovně lehce pod 16 body, zatímco S&P 500 si připisuje více jak procentní růst až k 2097 bodům.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter