„Hike“ se po roce blíží a zlato ztrácí lesk


11:07 • 2. prosince 2016

Tagy: Zlato, Fed, dolar

Americká centrální banka (Fed) s největší pravděpodobností po roce zvýší úrokové sazby. Zájem o zlato kvůli tomu klesá. Včera byla cena žlutého kovu nejníže od letošního února, pohybovala se kolem 1174 USD za unci. Aktuálně mírně posiluje.

Cena zlata v listopadu klesla o osm procent a krátkodobý výhled není pozitivní, uvedla singapurská banka OCBC, která snížila svůj roční výhled pro komoditu na 1200 dolarů za unci z předchozích 1300 USD za unci.

Na cenu zlata má vliv také silnější dolar, v němž je zlato mezinárodně denominováno. Na cenu dopadá také očekávání, že budoucí prezident Spojených států Donald Trump bude masivně investovat do infrastruktury, což by mělo podpořit růst a inflaci.

Není příliš pravděpodobné, že zvýšení úroků porazí inflaci, řekl televizi CNBC Ned Naylor-Leyland, manažer Old Mutual Gold and Silver Fund. Lidé z nějakého důvodu právě teď očekávají zvýšení úroků víc než inflaci, ačkoli šéfka Fedu Janet Yellenová výslovně uvedla, že rychlost zvyšování sazeb podstřelí inflaci, dodal.

Na zasedání měnového výboru FOMC se očekává, že Fed přikročí ke zvýšení úrokových sazeb v reakci na rostoucí inflační tlaky a zlepšující se podmínky na trhu práce. Loni v prosinci Fed přikročil k prvnímu zvýšení základní úrokové sazby za téměř deset let.

Podle OCBC zvýší Fed úroky v příštím roce dvakrát. Dolar posílí, což pošle cenu zlata koncem roku k úrovni 1100 USD za unci.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
Zlato

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.