Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Kam investovat podle HSBC?

„Díky dlouhodobě nízkým úrokovým sazbám jak v Evropě, tak v USA, si myslíme, že zde je určitý prostor pro zvýšení expozic na úvěrových trzích a v případě dividendového výnosu,“ uvedl svá investiční doporučení Benjamin Pedley, šéf investiční strategie HSBC pro Asii.

Pro trhy poměrně překvapivý zářijový krok americké centrální banky Fed ponechat úrokové sazby beze změny podpořil některé analytiky v tom, aby přehodnotili svá očekávání. Řada z nich tak nyní první zvýšení sazeb po devíti letech předpokládá až v roce 2016. Minulý týden ponechala základní úrokové sazby beze změny na úrovni 0,05 procenta i Evropská centrální banka. Na tiskové konferenci ale prezident ECB Mario Draghi potvrdil, že program kvantitativního uvolňování by mohl doznat úprav.

ECB: Objem QE zůstává, struktura bude řešena v prosinci

Ceny dluhopisů na vyspělých trzích zažily po posledním zasedání Fedu slušnou rally. Důvodem byla jednak nečinnost Fedu, ale také perspektiva dalšího monetárního stimulu ze strany ECB. Výsledkem je, že investoři do některých krátkodobých státních dluhopisů v Evropě platí za možnost koupě, vzhledem k negativním výnosům.

V důsledku těchto rozhodnutí evropských a amerických institucí, HSBC reviduje své prognózy pro výnos 10letého amerického vládního dluhopisu na 1,5 procenta ke konci roku 2016, oproti předchozí prognóze 2,8 procenta, poznamenal Pedley. „Výnos tak bude přiměřeně atraktivní,“ řekl. Na úvěrových trzích radí přidávat expozice na úvěry s vyšším hodnocením a delším obdobím splatnosti. Ty se splatností pět až sedm let jsou podle něj momentálně ideální. S delší dobou splatnosti se typicky pojí vyšší riziko a tedy i vyšší kupón.

Dividendové cenné papíry má šéf investiční strategie HSBC rád obecně. Poznamenal, že „dividendové hry“ eurozóny nejsou ve srovnání se zbytkem trhu příliš drahé. V Asii má rád singapurský trh hlavně kvůli výnosu, který je v regionu relativně vysoký s nižší volatilitou. 

Objem obchodů v rámci soukromého a institucionálního bankovnictví poměrně nízký. Pedley věří, že je to zčásti v důsledku běžných výkyvů v průběhu letního období. „Je to také pravděpodobně kvůli nejistotě o tom, kdy Federální rezervní systém zvýší úrokové sazby,“ řekl Pedley. Dodal však, že klienti nejsou až tak pesimističtí. „Měnová uvolňování Číny a také signály od ECB o rozšíření QE – to je asi jistý druh ujištění.“

Newsletter