Nejhezčí grafy na (o) světě podle Billa Gatese

Bill a Melinda Gatesovi hledí do budoucnosti s optimismem a myslí si, že vy byste měli taky. Ve svém posledním Gates Letter udělali spoluzakladatelé nadace Gates revizi globálního pokroku a zjistili, že svět je na tom stále lépe a lépe, a také mnohem lépe, než si lidé myslí. Jako důkaz k tomu připojili řadu přesvědčivých statistik a vševypovídajících grafů.

Lidé už si nejsou tak nerovní, ani nejsou tak chudí a nemocní, jako bývali. Dokazuje to smršť schémat, grafů a statistik z dopisu manželů Gatesových. Představujeme čtyři z miliardářových oblíbených „skoků“.

  1. Dětská obrna je téměř vymýcena

Když před 64 lety objevil Jonas Salk první vakcínu proti dětské obrně, začaly světové země společně usilovat o to, aby bylo naočkováno co nejvíce lidí. A vakcína se ukázala být mimořádně efektivní. V roce 2016 bylo na světě zaznamenáno pouze 40 nových případů.

Proč investovat do zdraví

  1. Daří se antikoncepci i ženám

V mnoha rozvojových zemích zůstává porodnost stále extrémně vysoká. Ženy rodí mnoho dětí, avšak kvůli chudobě hodně z nich nepřežije. Prostředkem, jak se z tohoto kruhu chudoby vymanit, je antikoncepce. Ta zároveň dává ženám možnost více investovat do sebe. A v roce 2016 již 300 milionů žen v nejchudších zemích používalo nějakou formu antikoncepce – oproti roku 2012 je to desetinásobek.

  1. Za 20 let se zachránilo 122 milionů dětských životů

Tento graf označil Bill Gates jako nejkrásnější na světě. Od roku 1990 se počet dětí, které zemřely před 5. narozeninami, snížil z 12,1 milionů na 5,8 milionů v roce 2015. Přispělo k tomu i zavedení jednoduchých a levných, avšak efektivních opatření v rozvojových zemích jako například vrtání studní zajišťujících přístup k pitné vodě či používání moskytiér jakožto prevence malárie.

Na dnešek připadá Světový den sociální práce

  1. S extrémní chudobou bude brzy konec

Extrémní chudoba je definována tak, že si člověk musí vystačit s 1,90 USD či méně na den. V roce 1970 bychom tak jako extrémně chudé mohli označit dvě miliardy lidí. Dnes je jich však „jen“ 705 milionů.

Průzkum ECB: Chudoba a nerovnost v Evropě roste

Newsletter