Černý pátek. Ve Francii, Tunisku a Kuvajtu udeřili teroristé

Francií otřásl teroristický útok na továrnu v Lyonu na jihovýchodě Francie. Policie už zatkla muže, který je z útoku podezřelý a byl již dříve v hledáčku bezpečnostních sil. V areálu se našla odňatá lidská hlava, tělo prý nepatřilo nikomu ze zaměstnanců. Na místě se našly islamistické symboly.

Bezpečnostní zdroje uvedly, že zadržený k továrně přijel s další osobou. Nejméně jeden útočník mával podle očitých svědků před explozí islamistickou vlajkou. Torzo, které se v areálu našlo, prý patřilo člověku, který byl zabit už dříve. Premiér Manuel Valls nařídil zvýšenou pohotovost ve všech podobných objektech v kraji.

Domnělí pachatelé podle médií přijeli autem krátce před 10:00 SELČ k továrně na výrobu průmyslových plynů americké společnosti Air Products v obci Saint-Quentin-Fallavier. Před explozí autem údajně najížděli na plynové bomby, které tam byly uskladněny. Do továrny vstoupil jen jeden z podezřelých a poté zazněl silný výbuch.

Oddělená hlava se našla před vstupem do budovy. Podle médií ji někdo zavěsil na přilehlý plot asi deset metrů od těla. Okolnosti tohoto výjevu nejsou jasné. Nejasné jsou i další okolnosti a motiv atentátu. Druhý z atentátníků, který auto řídil, je podle listu Le Figaro nejspíš mezi dvěma zraněnými.

Na místo se vydal ministr vnitra Bernard Cazeneuve. K události se již vyjádřil prezident François Hollande, který se účastnil summitu EU v Bruselu. Hollande potvrdil, že podezřelý byl zadržen. Řekl také, že kvůli situaci ze summitu v Bruselu předčasně odjíždí.

Hollande kvůli útoku odjel ze summitu EU

Francouzský prezident Francois Hollande na tiskové konferenci v Bruselu potvrdil, že podezřelý z dnešního útoku v průmyslovém závodě u Lyonu na jihovýchodě Francie byl zatčen a identifikován. Oznámil zároveň, že kvůli situaci předčasně odjíždí z nynějšího summitu EU.

„Je to teroristický útok, o tom není pochyb,“ uvedl Hollande. Na místě bylo podle něj skutečně nalezeno tělo s uříznutou hlavou a „napsanou zprávou“. Potvrdil také dva zraněné.

Hollande řekl, že se o útoku dozvěděl v zásadě současně se zahájením dnešního jednacího dne schůzky vrcholných představitelů evropské osmadvacítky. „Všichni si pamatujeme, co se stalo v naší zemi i jinde, bylo proto mnoho emocí,“ připomněl novinářům lednový útok na pařížskou redakci časopisu Charlie Hebdo.

Emoce ale podle francouzského prezidenta nemohou být jedinou reakcí – potřeba je také akce a aktivní snaha podobným událostem bránit. „Je proto nutné bránit naše hodnoty a nikdy se nepoddat strachu. Své odpovědnosti musíme dostát za všech okolností,“ zdůraznil Hollande.

Podle francouzských médií přijel útočník k továrně autem zřejmě ještě s další osobou, podobný průběh novinářům nyní potvrdil i francouzský prezident.

Premiér Manuel Valls nařídil zvýšenou pohotovost ve všech podobných objektech v kraji. Podle Hollandea byly v regionu rozmístěny výrazné policejní posily. „Děláme veškerá opatření, abychom zabránili dalším tragédiím,“ řekl francouzský prezident.

Domnělí pachatelé podle médií přijeli autem krátce před 10:00 SELČ k továrně na výrobu průmyslových plynů americké společnosti Air Products v obci Saint-Quentin-Fallavier. Před explozí autem najížděli na plynové bomby, které tam byly uskladněny. Do továrny vstoupil prý jen jeden z podezřelých.

Oddělená hlava, která se našla před vstupem do budovy, byla nalezena na přilehlém plotu asi deset metrů od těla, které podle médií nepatří nikomu ze zaměstnanců podniku. Nejasné jsou ale i další okolnosti a znám není ani motiv atentátu.

Svou soustrast v souvislosti s útokem už vyjádřil stálý předseda jednání členských zemí Donald Tusk a další evropští politici.

Útok na hotely v Tunisku

Počet obětí teroristického útoku na hotely v tuniské Súse (Sousse) stoupl na 27. Oznámilo to ministerstvo vnitra. Původně uvádělo 19 mrtvých. Dva atentátníci začali podle ministerstva střílet na plážích před dvěma hotely. Jeden z nich byl zabit, další je na útěku.

Podle televizní stanice Al-Arabíja jde o sebevražedný atentát. Mezi lidmi na pláži prý zavládla panika, slyšeli výbuch a střelbu.

Jeden z britských turistů sdělil stanici Sky News, že slyšel silnou detonaci. Na místě pak zavládl chaos a kolem hotelu začali pobíhat návštěvníci.

Tunisko je v pohotovosti do březnového atentátu na muzeum Bárdá v tuniské metropoli. Zahynulo při něm 22 lidí, z nichž většina byli turisté. Země se snaží obnovit důvěru návštěvníků, avšak další útok na turisty k tomu nepřispěje.

Ministerstvo zahraničí nemá v tuto chvíli informace o tom, že by mezi oběťmi teroristického útoku v Tunisku byli Češi. Situaci zatím prověřuje. ČTK to řekl David Frous z tiskového odboru ministerstva. V letovisku jsou nyní stovky českých turistů, uvedly cestovní kanceláře.

Sebevražedný útok v Kuvajtu

Při dnešním atentátu na šíitskou mešitu v Kuvajtu přišlo o život 13 lidí a 25 osob bylo zraněno. S odvoláním na záchranáře to oznámila agentura AFP. Podle guvernéra města Sábita Muhanny šlo o sebevražedný útok. K atentátu se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Dějištěm útoku byla mešita imáma Sádika, která leží v rušné čtvrti na východě města.

V Kuvajtu jsou útoky na muslimy vzácné. Většina kuvajtských muslimů vyznává sunnitský islám, pouze 27 procent věřících jsou šíité.

Páteční polední modlitby jsou v muslimském světě vždy hojně navštěvované, ale v této době ještě víc než obvykle, protože je právě postní měsíc ramadán.

K útoku se přihlásila skupina, která si říká Provincie Nadždž. Jde údajně o saúdskoarabskou odnož IS. Ve svém dnešním prohlášení atentátníka označila jako abú Sulajmána Muvahida a útok zdůvodnila tím, že mešita „šíří šíitské učení mezi sunnitskou populací“.

Jak připomněla agentura AP, útok v Kuvajtu se podobá akcím spáchaným v minulých týdnech v Saúdské Arábii. Dva týdny po sobě tam v pátek lidé hlásící se k radikální skupině Islámský stát zaútočili na šíity v mešitách a zabili přes 20 lidí. Království kvůli tomu zpřísnilo bezpečnostní opatření u mešit po celý ramadán.

Newsletter