Nad očekávání nižší americké HDP a vyšší inflace podpořila dolar pod 1,0700 za euro. Měny regionu po amerických datech umazávají část dnešních zisků.

Návštěva Kryptohradu: Jak se žije v domě bitcoinových milionářů?

Říkají mu „Crypto Castle“. Je to třípatrový dům v San Franciscu, kde spolu v podnájmu bydlí mladí lidé z technologického oboru. Většina z mileniálů, která zde společně jí, spí, kalí a předpovídá budoucnost, investuje do bitcoinu.

„Z víc než půl tuctu lidí v tomto domě jsou díky kryptoměnám milionáři,“ vysvětluje redaktorce německé verze serveru Business Insider Jeremy Gardner, 25letý podnikatel a investor.

Gardner v roce 2015 hledal dům, který by sloužil jako kancelář pro jeho startup Augur, platformu zaměřenou na prognózy v oblasti kryptoměn. Tento dům v prestižní lokalitě, asi půl hodiny cesty autem od Silicon Valley, se mezitím stal místem rozjezdu pro lidi z technologické branže. Tedy podle Gardnera pro ty, „kdo dělají v tomto oboru cool věci.“ 

A jak se v domě mezi novopečenými milionáři žije?

Kryptohrad vypadá spíš jako studentské ubytování. Díky tomu, že si měsíční nájem podnájemníci v domě, jehož hodnotu Gardner odhaduje na tři miliony dolarů, dělí mezi sebou, jim nabízí Kryptohrad bezkonkurenční ceny.

Filecoin aneb čtvrt miliardy za neexistující produkt. Podvod?

Většině obyvatel a hostů, kteří nocují na palandách, je kolem dvaceti let. Když procházíte domem, nepochybně poznáte, že nejde o zcela obvyklé ubytování. (Všechny fotografie si můžete prohlédnout na webových stránkách serveru Business Insider, odkazy na jednotlivé záběry najdete přímo v tomto textu.)

Lednička je polepená samolepkami, které nějakým způsobem souvisí s kryptoměnami. V kuchyni nápadně často narazíte na dva druhy nápojů. Jedním je Soylent, tekutá strava, podobná tomu, čím se živí astronauti, a zároveň projekt financovaný rizikovým kapitálem. A druhým je alkohol. Hodně alkoholu.

Musí se manažeři v Silicon Valley chovat jako ko**ti?

Každý, kdo tu chce delší dobu bydlet, si prý musí povinně přečíst aktuální vydání časopisu Distributed zaměřeného na obchodování s kryptoměnami. U vchodových dveří jich najdete vždycky celý stoh.

Ne každý, kdo zde žije, však pracuje nutně s bitcoinem. Někteří podnájemníci se nastěhovali prostě jen proto, že potřebovali nocleh. Ale každý z nich by vám mohl pět ódy na výhody digitální měny. „Nevěřím, že v tomhle domě může někdo strávit dvě hodiny, aniž by neobrátil,“ říká Gardner.

Tak trochu jiní spolubydlící

Vivian Ford, která pracuje pro firmu Comma, vyvíjející technologii pro autonomní vozy, začala investovat do bitcoinu týden poté, co se do domu nastěhovala. Říká přitom, že to je „nejlepší investice, kterou jsem kdy udělala.“

Teď za ní chodí její kamarádi a prosí ji o finanční rady. „Píšou mi věci jako ,myslím, že bychom se měli sejít, zdá se, že se v těchhle kryptověcech docela vyznáš.´ A já jim v duchu říkám, ach, tak si přece o tom prostě taky něco zjisti.“

Startup Comma fungoval do roku 2016 ještě ze sklepa. Jeho zakladatel George Hotz, jeden z géniů Silicon Valley, vytvořil svůj první samořídící vůz v garáži. Žil přitom v této vestavěné šatní skříni. „Neměl prostě žádnou work-life balance,“ vysvětluje Vivian Ford.

Dalším spolubydlícím je Alex Voto, který pracuje ve výzkumné laboratoři v Institue for the Future v kalifornském Palo Alto. Zabývá se zde předpovídáním toho, jak bitcoin ovlivní sociální, ekonomické a politické oblasti.

Aaron Power-Bearden, dividendový obchodník a bitcoinový nadšenec, říká, že ho baví zejména večerní hovory se svými spolubydlícími. „Většinou se točí kolem financí,“ říká.

Počítač věštící úspěch startupů. Nevěříte? Výsledky Vás přesvědčí

V Kryptohradě nemusíte dlouho hledat, abyste narazili na inteligentní a podobně smýšlející lidi. Jeden z hostů v domě vyprávěl, jak mu při jeho poslední návštěvě jeden z obyvatel ugriloval párek. „O dva týdny později jsem zjistil, že to byl spoluzakladatel firmy Oculus,“ řekl.

Gardner sám většinu svých úspor a akcií v posledních letech investoval do kryptoměn. Od té doby, co v roce 2013 nakoupil bitcoiny, se jeho jmění prudce zvýšilo. Tenkrát stál jeden token pouhých 200 dolarů, dnes se obchoduje za více než 4 000. „Tím, že věnuji svůj život kryptoměnám a blockchainové technologii, vydělal jsem již  více peněz, než jsem kdy očekával, že si vydělám za celý svůj život,“ říká Gardner.

Newsletter