Čínský realitní drak mimo kontrolu. Krize na spadnutí?

Řada z nás má ještě v živé paměti poslední finanční krizi, která vyvolala celosvětovou recesi. Čína z této etapy vyšla bez větších škod. Nyní to však vypadá, že z někdejšího národa drobných střadatelů se stává země dlužníků. Touha po nemovitostech žene objemy a ceny úvěrů v Říši středu nezadržitelně vzhůru. Stejně jako tomu bylo v USA předtím, než se celý finanční systém zhroutil.

Začalo to velkým průšvihem na americkém trhu nemovitostí. Poskytovalo se stále více hypoték, které majitelé domů již nebyli schopni splácet, a banky tyto špatné úvěry ve svých rozvahách úspěšně maskovaly tak dlouho, až to krachlo. Banky se hroutily jedna za druhou, některé z nich, jako například Lehman Brothers, zkrachovaly úplně.

Globální ekonomika se zotavuje, máme tu ale jeden velký problém

K tomu, co se dělo před vypuknutím krize v USA před deseti lety, je nyní možné najít stále více paralel v druhé největší ekonomice světa – v Číně. O co jde? Prudký nárůst objemu poskytovaných hypotéčních úvěrů, netransparentnost bank, co se rizik týče, a stát, který váhá s příslušnými regulačními opatřeními. Německý ekonomický deník Handelsblatt podle serveru Business Insider proto varuje předtím, že ve druhé největší ekonomice světa může dojít k obdobnému krachu na trhu nemovitostí jako před deseti lety v USA.

Cenová spirála

Objem čínských hypotečních úvěrů podle údajů listu v prvním pololetí tohoto roku vzrostl meziročně o 24 % na v přepočtu zhruba čtyři biliony eur. Ceny bydlení ve stejném období vzrostly zároveň o více než 18 %. Kvůli prudkému růstu cen se do nákupu nemovitosti pouští stále více Číňanů, čímž cenovou spirálu dál roztáčí.

A bublina se nafukuje. Tři důležité faktory jsou splněny, varuje Oliver Rui, profesor na China-Europe International Business School v Šanghaji pro Deutschlandfunk. „Za prvé, poměr ceny nemovitosti a příjmu je vysoký. Za druhé, vysoký je i poměr kupní ceny a nájmu. A za třetí je mnoho nemovitostí prázdných.“

Číňané znají jen růst

Expert zároveň upozorňuje, že čínští střadatelé dosud nemají téměř žádné negativní zkušenosti na trhu nemovitostí – ceny v Šanghaji se za posledních deset let zdesetinásobily. „Číňané žijí ve víře, že ceny nemovitostí mohou výhradně růst. Proto své úspory raději kdykoli vloží do nemovitostí než na spořící účet.“ Nejde tedy přitom o to, splnit si sen o vlastním bydlení, ale pouze o spekulaci a zhodnocení peněz.

Proto si stále více Číňanů bere hypotéky i přesto, že ceny nemovitostí rostou jak utržené ze řetězu. „Čínský dluhový problém se dostal mimo kontrolu,“ varuje Willem Buiter, hlavní ekonom Citigroup, citovaný v Handelsblattu.

Horší než v USA

Čínští experti jsou dokonce toho názoru, že je situace zčásti dokonce mnohem horší než v USA před deseti lety. Nové hypotéční úvěry v loňském roce činily v Číně téměř 17 % disponibilního příjmu domácností. Ještě v roce 2014 přitom tento podíl činil jen 6 %. V USA to bylo na vrcholu před krizí 11,2 %, vysvětluje listu Huang Xiaodong, viceprezident výzkumného ústavu Univerzity pro finance a hospodářství v Šanghaji.

Když to krachne

V případě krachu by se mohla historie opakovat –  pokud by se stále více úvěrů nesplácelo, banky by se dostaly do potíží, které by mohly vyústit i v platební neschopnost. Čínské finanční instituce sice fungují převážně nezávisle, takže by to nemuselo postihnout banky na jiných kontinentech, přesto by v případě hospodářského poklesu hrozilo ochlazení ekonomiky i v jiných částech světa.

Deset největších bank na světě

Čína je přeci jen jedním z nejsilnějších motorů světového růstu. Když klesne poptávka v této zemi, utrpí tím i řada zahraničních firem. Podle toho, jak těžká by krize byla, mohlo by dojít i na snižování počtu pracovních míst.

Možný návrat k recesi? Jak vidí 3Q experti Saxo Bank?

Odborníci proto požadují, aby vláda rychle reagovala a přistoupila k přísné regulaci trhu s nemovitostmi, a tím celou situaci alespoň zmírnila. Zdá se, že čínští pohlaváři tento problém již rozpoznali. Svědčí o tom minimálně výrok prezidenta Si Ťin-pchinga, jenž podle serveru již zdůraznil, že snižování zadluženosti je pro stát nejvyšší prioritou. Tak uvidíme.

Čína žije sdílením. Od kol, míčů až po postele

Newsletter