Příprava na válku? Svět zbrojí pomalu, ale jistě

Výdaje na obranu Spojených států amerických v loňském roce po pěti letech poprvé rostly. V Asii o snížení armádních nákladů také nemůže být řeč. S růstem 4,6 procenta je asijsko-pacifický region nejrychleji zbrojícím koutem světa. Vydal to ve své zprávě Stockholm International Peace Research Institute (SIPRI).

Poprvé od roku 2010 Spojené státy meziročně zvýšily výdaje na armádu. Předchozích pět let se režie snižovaly zejména kvůli hospodářské nejistotě a stahování jednotek z Iráku a Afghánistánu. Nárůst, který činil 1,7 procenta, je podle zprávy SIPRI důsledek nečekaného zvolení Donalda Trumpa za prezidenta a nejisté politické situace. Zvýšení také podporuje americké zbrojní firmy na akciových trzích, když největší nárůst v roce 2016 zaznamenal letecký výrobce Lockheed Martin.

Přestože americké náklady tvoří třetinu světových, asijsko-pacifický region roste o téměř tři procenta rychleji. Pět z prvních patnácti nejvýznamněji zbrojících států pochází z této oblasti. Za uplynulou dekádu se jejich výdaje zvýšily už o 64 procent. Toto číslo odráží zejména politické napětí na Korejském poloostrově a v Jihočínském moři.

Švejkování: Syrské bouchnutí do stolu

V regionu utrácí nejvíce Čína, která stojí celkem za 48 procenty. Na druhém místě se nachází Indie, která ale ročně vydá na armádu čtyřikrát méně.

V posílení obrany nezůstává pozadu ani Evropa, která tvoří 20 procent celkových výdajů. Meziročně rostly evropské režie více než americké, a to konkrétně o 2,8 procenta. Německo, Velká Británie, Itálie a Francie tvoří deset procent světových výdajů. Rusko se celosvětově zařadilo na třetí místo, když meziročně rostlo o 5,9 procenta, což odpovídá 5,3 % ruského HDP.

Důvody vzkříšení ruské ekonomiky? Zbraně a ropa

Největší meziroční růst nákladů na armádu mělo celosvětově Lotyšsko, které zvýšilo armádní rozpočet kvůli politickému riziku v Pobaltí a východní Evropě o 44 procent.

Newsletter