Nejčastější důvod odchodu Čechů do zahraničí? Nepřekvapivě peníze

Nejčastějším důvodem, proč Češi chtějí změnit zaměstnání nebo se za prací vydat do zahraničí, je výše platu. V porovnání mzdy a životních nákladů je pro ně výhodné například Německo, vyplývá z průzkumu personální agentury AC Jobs. Česko je v žebříčku 119 států 83. nejdražší zemí světa, na prvních příčkách jsou Švýcarsko, Norsko, Dánsko a Island.

Průměrná mzda v ČR v letošním prvním čtvrtletí podle Českého statistického úřadu dosáhla 26.480 Kč. V Německu je to zhruba čtyřikrát tolik. „Životní náklady Němců ale čtyřnásobku nedosahují – za nájem se tu platí zhruba dvojnásobek a služby ani zboží čtyřikrát dražší než v České republice nejsou. Řada zboží je v Německu dokonce levnější,“ uvedla výkonná ředitelka AC Jobs Olga Hyklová.

V přepočtu aspoň sto tisíc korun měsíčně je možné vydělat také například ve Švýcarsku, Dánsku, Lucembursku a Nizozemsku. Životní náklady jsou ale v těchto zemích výrazně vyšší než v ČR. Země severní a západní Evropy obecně patří mezi nejdražší státy světa. V Dánsku a Švédsku ceny evropský průměr překračují o téměř dvě pětiny.

Češi se ale v případě práce v zahraničí musí připravit na jiný způsob vyplácení mezd, vyšší daně nebo jiný systém pojištění. „V řadě zemí, například v Austrálii, je běžné, že je mzda vyplácena týdně, zároveň se zde ale i nájemné platí týdně. Pokud se Čech rozhodne jít pracovat právě do Austrálie, bude se také muset připravit na výdaje spojené se zdravotním pojištěním, to státní totiž téměř nic nekryje,“ sdělila Marcela Vyskoková z AC Jobs.

Výrazné rozdíly jsou v Evropě v rodičovské dovolené. V zabezpečení rodičů je Česko na předních příčkách. V ČR matka nastupuje na rodičovskou dovolenou a pobírá po celou dobu rodičovský příspěvek. Ten se liší podle doby trvání, maximálně jsou to čtyři roky. V některých zemích trvá rodičovská dovolená s příspěvkem pouze pár měsíců. Například v Belgii jsou to tři měsíce, v Portugalsku čtyři.

Newsletter