Zlato jako ochrana před inflací? Mnohem lepší je měď

Zlato je po staletí zahrnuto v portfoliích investorů, kteří se obávají nejrůznějších finančních rizik. Dokonce i největší světové centrální banky ho nakupují jako rezervní aktivum. Problém ale nastává v momentě, kdy přijde inflace. V tu chvíli je mnohem lepší přesedlat ze zlata na měď.

V tomto případě, jak uvádí agentura Bloomberg, když portfolio nedrží krok s rostoucími spotřebitelskými cenami, dochází k narušení jeho hodnoty. Každý, kdo se v uplynulých 25 letech zajistil zlatem, promeškal mnohem lepší variantu – měď. Zatímco údaje ukazují, že širší komoditní indexy poskytovaly nejlepší růst výnosů během období rostoucích nákladů v USA, červený kov mezi nimi jasně vynikal.

Za každé jednoprocentní meziroční zvýšení indexu spotřebitelských cen od roku 1992 vyskočila měď o téměř 18 procent, což je více než trojnásobek zisku zlata, které za stejných podmínek vyskočilo o 5,2 procenta. Vyplývá to z korelační analýzy návratnosti komoditních indexů, kterou provedla agentura Bloomberg.

Měď je vinou svého využití a růstu s ekonomikou citlivější vůči inflaci a dolaru. Investoři tak v rámci pohodlnosti raději volí zlato, jelikož je méně citlivé na změny cenové hladiny. Měření této citlivosti se nazývá „inflace beta“.

Pravdou je, že korelace jakékoli komodity může být s rostoucími spotřebitelskými cenami poměrně volatilní. Např. v roce 2011 měď poklesla, ačkoliv inflace zrychlila. I přesto však Mike McGlone, analytik společnosti Bloomberg, dodává, že existují i vzory vzájemných vztahů, které dělají z držení této komodity dobrou sázku, když inflace zrychluje. 

Analytici tak obecně považují měď za spolehlivý indikátor trendu, především toho růstového. Při výstavbě a výrobě roste, stejně jako prodej drátů a trubek, a to obvykle mnohem rychleji než cenová hladina.

Inflace na vzestupu?

Vzhledem k tomu, že inflace byla od finanční krize téměř deset let poměrně krotká, existují náznaky, že může začít znova zrychlovat. Jako příklad můžeme uvést Spojené státy. I přesto, že tamní inflace v posledních měsících evidentně zpomalila, sama guvernérka Fedu Janet Yellenová na posledním zasedání uvedla, že jde pouze o přechodné zpomalení a že ve střednědobém období se bude tempo růstu cen stabilizovat.

Fed zvýšil sazby, bilanci začne osekávat ještě letos. Detailní plán je znám

Obdobně se vyjádřil i William Dudley, šéf newyorské pobočky Fedu, který řekl, že se inflace sice drží níže, než by si centrální bankéři představovali, ale pokud se bude stav trhu práce i nadále zlepšovat, mzdy se budou postupně zvyšovat, a díky tomu by se cenová hladina mohla vrátit zpět na dvě procenta.

I přesto ale zůstává tempo růstu cen stále pod historickým minimem. V letech 1970 až 1992 zaznamenal index spotřebitelských cen měsíční meziroční růst o 6,1 procenta, v březnu roku 1980 dosáhl dokonce 14,8 procent. Od finanční krize v roce 2008 vzrostly ceny v průměru jen o 1,4 procenta, včetně některých období deflace v letech 2009 až 2015.

Zlato, měď a kovy všeobecně

Minulý rok vyskočila měď o 18 procent, zatímco zlato si připsalo „jen“ 8 procent. V roce 2017 jsou drahé kovy zatím ziskovější než ty průmyslové. Žlutý kov už dosáhl zisku 9,1 procent, zatímco měď na londýnské burze vzrostla o 5,5 procent. Existují však signály pro zlepšení ziskovosti průmyslových kovů.

Ceny mědi se na začátku roku 2016 propadly na šestiletá minima, jelikož čínská ekonomika zpomalila, ale produkce kovu nadále rostla. Těžební společnosti teď ale snížily své výstupy, zatímco poptávka se postupně těší obnově. Banka Barclays ve svém nedávné reportu odhadla, že globální poptávka po mědi v letošním roce překročí těžební výkon o 56 tisíc metrických tun a v roce 2018 se rozšíří na 72 tisíc tun. V roce 2016 byl přitom přebytek 102 tisíc tun.  

Zlato ale i přesto zůstává preferovanou komoditou zajištění. Zatímco investoři mohou koupit fyzický kov nebo futures a opce, mezi nejvíce populární metody patří komoditní burzovně obchodované fondy, tzv. ETF. Například SPDR, největší ETF drahých kovů, má v drahých kovech zainvestováno 34,5 miliardy dolarů. ETF zaměřené na měď mají oproti nim pouze 270 milionů dolarů. Ostatní ETF zaměřené na kovy mají tendenci být malé a nelikvidní.

Ne každý je ale přesvědčený, že inflace začne růst, zejména kvůli nízkým cenám energie. Ropné futures se tento týden snížily na méně než 45 dolarů. Výnosová křivka amerických státních dluhopisů je také plošší, což naznačuje, že inflace v blízké budoucnosti představuje jen malé riziko.

 

Newsletter