Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Do boje o Vattenfall jde také Křetínský a Kellner

AKTUALIZOVÁNO – Společný podnik Energetického a průmyslového holdingu (EPH) a investiční skupiny PP​F dnes podal závaznou nabídku na odkoupení hnědouhelných aktiv v Sasku a Braniborsku, lomy a elektrárny jsou v současné době nabízeny švédskou státní společností Vattenfall. Serveru Roklen24 to sdělil mluvčí EPH Daniel Častvaj. PPF Investments je finančním partnerem EPH.

Dnes nabídku potvrdila také Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal Group, spojované se jménem finančníka Pavla Tykače. Naopak ČEZ nabídku nepodal a podle agentury Reuters ani německý zájemce Steag.​

„Společnost EPH je pevně odhodlána řídit hnědouhelné elektrárny a doly společnosti Vattenfall v Lužici udržitelným způsobem, s cílem vytvářet přidanou hodnotu pro region a zaměstnance. Respektujme nejen směr, který zvolila německá vláda v rámci ´Energiewende´, ale také zájmy regionu a zaměstnanců. Pevně věříme, že naše nabídka představuje atraktivní řešení pro sektor hnědého uhlí ve východním Německu. Pokud uspějeme, jsme připraveni koordinovat naše kroky s federálními a regionálními vládami, odbory, místními komunitami a dalšími zúčastněnými stranami,“ řekl předseda představenstva EPH Daniel Křetínský.

Nabídka EPH je postavena na přesvědčení, že hnědé uhlí bude i nadále hrát důležitou roli a to jako překlenovací technologie. Nabídka také předpokládá oddělené provozování společností Mibrag a Vattenfall, při zachování současného organizačního uspořádání a za současného managementu.

„Jsme si plně vědomi, v jaké ekonomické situaci se nacházejí hnědouhelná aktiva Vattenfallu, včetně toho, že v nadcházejících letech, pokud se ceny elektřiny podstatně nezotaví, nebude společnost schopna vytvářet žádné dividendy a spíše generovat negativní cash flow,“ dodal Křetínský.

Největšími akcionáři EPH jsou podnikatelé Křetínský a Patrik Tkáč, kteří společně drží dvě třetiny akcií. Majoritním vlastníkem PPF je pak nejbohatší Čech Petr Kellner.

Současný tendr společnosti Vattenfall zahrnuje hnědouhelné povrchové doly Jänschwalde, Welzow-Sud, Nochten a Reichwalde, elektrárny Janschwalde, Schwarze Pumpe, Boxberg a dva bloky elekrárny Lippendorf. Flotila Vattenfallu vykazuje instalovaný výkon 8000 megawattů a zaměstnává 8000 lidí.

Handelsblatt:Vattenfall má problém prodat uhelná aktiva v Německu

Newsletter