Šest světových bank spojuje síly k vytvoření vlastní digitální měny

Šest světových bankovních domů se domluvilo na novém projektu, jehož cílem je během příštího roku vytvořit novu digitální měnu založenou na technologii blockchain. Tzv. „utility settlement coin“ (USC) by měl podle banky UBS ještě více zefektivnit transakce všech zainteresovaných bank. O projektu informoval deník Financial Times.

Do projektu USC se přidalo celkem šest bank, a to Credit Suisse, Barclays, Canadian Imperial Bank of Commerce, HSBC, MUFG a State Street. Společnosti se v další fázi zaměří na dialog s centrálními bankami, aby dosáhly větší bezpečnosti soukromých dat a kyber ochrany.

„Už jsme v kontaktu s centrálními bankami a regulátory. V příštích 12 měsících budeme pokračovat v aktuálním dialogu. Našim cílem je novou měnu uvést do funkční podoby koncem roku 2018,“ prozradil vedoucí investic a inovací UBS Hyder Jaffrey.

„Digitální účetní kniha v podobě blockchainu je jedna z nejvíce inovativních věcí na trhu. Od redukce rizika až k vylepšení efektivity kapitálu na finančních trzích, v tomto projektu vidíme hned několik výhod,“ řekl pro server FT vedoucí technologie Barclays Lee Brain. Podle něj bude USC zaměřen na to, aby spolu finanční společnosti  mohly obchodovat a jakkoliv nakládat s cennými papíry, aniž by musely podstupovat veškeré transakce „tradičním“ způsobem a v „tradičních“ penězích.

Banky začínají být v technologii pozadu, varoval exšéf Barclays

Místo toho by používaly digitální měnu, která by byla přímo směnitelná u centrálních bank. Tím by snížily čas transakcí, náklady a kapitál, který je potřeba na clearingový styk mezi jednotlivými bankami. Vedle výše jmenovaných institucí jsou v projektu již zapojeny i další jako Deutsche Bank, Banco Santander, BNY Mellon a Nex.

„Tohle nebude projekt, který přijde s velkým třeskem. Bude se jednat o sérii vylepšení během delšího časového období,“ uvedl Jaffrey. Předtím, než bude možné digitální měnu použít k obchodování, bude potřeba převést cenné papíry do blockchainového systému. Pokud by tomu tak nebylo, vytratila by se ona výhoda rychlosti, dodal.

Emise nových digitálních měn fungujících na bázi blockchain by se měla brzy stát ještě jednodušší. Zasloužit by se o to měla například kanadská firma Polymath, která se chce stát „samoobsluhou“ vydávání unikátních kryptoměn. Společnost chce vytvořit platformu, která uživatelům nabídne jednoduchý a srozumitelný návod od vytvoření až po samotný obchod na sekundárním trhu. Současně se ale bude řídit regulacemi, které pro digitální měny platí. Uvedla to agentura Bloomberg, jejíž zástupci si vyzkoušeli beta verzi.

Maso jako luxus: Kde si ho koupíte za hodinu práce a kde za den?

Pokud tento typ platformy na trhu zaujme, mohl by svět digitálních měn zažít další rozkvět. Počáteční emise kryptoměn, tzv. initial coin offering (ICO), poskytují novým projektům daleko lepší přístup ke kapitálu. Současně ale otevírají i větší prostor k finančním podvodům.

Jaffrey uvedl, že projekty jako USC by byly ale v podstatě zbytečné, pokud by centrální banky vydávaly jejich vlastní digitální měny založené na blockchainu. Dle jeho názoru jim ale tento proces potrvá „několik let“, zejména vinou provázanosti s veřejnou politikou.

Návštěva Kryptohradu: Jak se žije v domě bitcoinových milionářů?

Newsletter