Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Mladí géniové ve svetrech? Omyl! Kdo vládne startupům a inovacím?

Svět startupů a inovací uctívá mladé. Výzkumy však ukazují, že nejvíce inovací vzniká v hlavách starších a zkušenějších. Nejlepším věkem pro nové nápady je prý 47 let.

Silicon Valey nám vnucuje představu génia v obyčejném svetru ve věku dvacet něco a s nedokončeným vysokoškolským vzděláním jako model kreativity 21. století. Pravda je však úplně někde jinde. Z výzkumů totiž vyplývá, že kreativnější a produktivnější jsou ve skutečnosti ti starší.

Pět FinTech společností, které stojí za to sledovat

Příkladem může být studie provedená v roce 2016 americkou nadací Information Technology & Innovation Foundation, která zkoumala demografické faktory u více než 900 jednotlivců, kteří významným způsobem ovlivnili sektory závislé na technologiích. Studie zjistila, že medián věku inovátorů činil 47 let. Nejinovativnější přitom byli lidé mezi 46 a 50 lety. Velmi vysokou míru inovace vykazovaly osoby až do věku 55 let, strmý pokles následoval po 65. roku věku, což je ve Spojených státech doba odchodu do důchodu. Jen 5,8 % zkoumaných osob tvořili mladíci ve věku do 30 let.

Autoři studie přitom míru inovace hodnotili podle nově vytvořených znalostí a ekonomického dopadu. Soustředili se přitom na pět skupin inovátorů. První sestávala z jednotlivců, kteří byli díky nějaké průlomové inovaci mezi stovkou oceněných osobností v rámci každoročního udílení R&D 100 Awards časopisem R&D Magazine. Další skupina zahrnovala inovátory, kteří si svůj objev přihlásili k patentování v některé z oblastí, která je závislá na technologiích a nových znalostech – tedy v oblasti biologie, vývoje nových materiálů a informační technologie. Další skupinou byly jednotlivci, kteří stáli za nějakým novým patentem přihlášeným velkými technologickými společnostmi a jsou v těchto firmách jakýmsi motorem inovací.

Ukázalo se přitom, že zejména v oblasti vědy, vývoje nových materiálů a informačních technologií, bylo nejvíce těch, kteří si podali přihlášku k patentu ve druhé polovině své kariéry.

Výsledky této loňské studie odpovídaly studii z roku 2009 Johna Walshe z technické univerzity v Atlantě a Sadao Nagaoka z japonské univerzity v Hitotsubashi, kteří analyzovali vzorek 1900 inovátorů ve Spojených státech a došli k témuž závěru, že průměrný věk amerických vynálezců je 47 let. Více než 20 % inovátorů byli padesátníci a více než 10 % bylo starších 60 let.

Jen 5 % všech sledovaných vynálezců si stihlo podat přihlášku u patentového úřadu dříve, než oslavili své 25. narozeniny. Jak v USA, tak i v Japonsku přitom významnější patenty vznikly v hlavách těch starších.

Zkušení vynálezci tak zřejmě neřeší věk, ale snaží se prostě odvádět svou práci nejlépe, jak dovedou. Příkladem může být John Goodenough, vynálezce nejdůležitější komponenty, kterou obsahuje každá lithium-iontová baterie, která je součástí téměř každého přenosného elektronického zařízení. O 35 let po tomto průlomovém objevu, bez nějž by dnes možná neexistoval Apple, Samsung ani Tesla, pracuje Goodenough na vývoji superbaterie pro automobily na elektrický pohon, která by svou cenou dokázala konkurovat spalovacím motorům a zároveň nezatěžovala životní prostředí. „Chci problém vyřešit dřív, než to tu zabalím,“ řekl Goodenough pro server Quartz v roce 2015. „Je mi teprve 92. Ještě mám čas.“

Newsletter