Jak zbohatnout na brexitu?

Šibalsky říkám, že taková příležitost – příležitost zbohatnout na brexitu – je už pryč a zároveň ještě nenastala. Na prvotních otřesech, zapříčiněných emocemi ve dnech kolem referenda, už vydělat příliš nejde. Situace se do značné míry uklidnila. Klíčový index londýnské burzy, FTSE 100, dokonce po referendu stabilně posiloval. Což bylo ale dáno do značné míry tím, že libra oslabovala.

Po přepočítání do dolaru už ten samý index zdaleka tak zářný vývoj – tedy ani příležitost k reálnému zbohatnutí – nevykazoval. Ještě hůře si vedl širší index FTSE 250, kde už celé dvě třetiny zahrnutých firem generují své tržby v Británii (na rozdíl od FTSE 100, který tvoří v zásadě multinárodní korporace, generující tržby po celém světě, bez přílišného poutání na zdraví britské ekonomiky), zvláště pak opět po přepočítání do dolaru. Ale i index FTSE 250 se nakonec docela zahojil. A s vidinou usednutí Theresy Mayové do křesla premiérky začala své předchozí ztráty korigovat i libra. Takže i zde příležitost ke zbohatnutí mizí.

Brexit: zdvižený prst elitám

Z dlouhodobého hlediska však příležitost zbohatnout na brexitu ještě ani nenastala. Bude se totiž odvíjet od toho, jak se k „rozvodovému řízení“ kabinet Mayové postaví a jaké stanovisko zaujme kontinent, tedy Brusel, Angela Merkelová a spol. To je teď ve hvězdách. Vždyť zmíněné „rozvodové řízení“ může trvat až do roku 2022.

Newsletter