Jako Pablo Escobar. Venezuelané už hotovost nepočítají, nýbrž váží

„Cítím se jako Pablo Escobar. Každý den se musím vypořádat s hromadou hotovosti, která neustále narůstá.“

Přesně tak se pro agenturu Bloomberg vyjádřil Bremmer Rodrigues, venezuelský pekař, který se denně potýká se stovkami tisíc bolívarů v hotovosti získaných od svých zákazníků. Obdobně je na tom i Humberto Gonzalez, který vlastní lahůdkářství ve východním Carasu. I on musí malý kus sýra vyměnit za stoh bankovek, které podle něj ani zdaleka nedosahují hodnoty prodávaného zboží.

Vítejte ve Venezuele. V zemi, kde lidé už hotovost nepřepočítávají, nýbrž váží.

Je až zarážející, že i v dnešním světě narazíte na ten samý scénář, který byl pozorován například v poválečném Německu, v 90. letech v Jugoslávii či před deseti lety v africkém Zimbabwe. Byť se vážení hotovosti neodehrává na každém rohu, fakt, že k němu vůbec někde dochází, je důsledkem hyperinflace, kterou venezuelská vláda odmítá potvrdit (zveřejněním skutečných čísel) už po dlouhé dva roky.

„Jakmile začnou lidé hotovost vážit, je to jasný důkaz hyperinflace,“ řekl pro Bloomberg Jesus Casique, finanční ředitel společnosti Capital Market Finance. „Sami Venezuelané však vůbec netuší, jak moc je celá situace vážná, jelikož vláda odmítá reportovat skutečná čísla, kterých tempo růstu cen dosahuje.“

Abychom ale měli alespoň nějakou představu. Dle sebraných dat agentury Bloomberg začínají odhady tempa růstu venezuelské inflace jen pro letošní rok na 200 % a končí zhruba na 1500 %.

Venezuelská inflace příští rok vyletí na 1640 procent

Peněženka o velikosti sportovní tašky

Venezuelský bolívar patřil kdysi k nejsilnějším světovým měnám, teď jej však mnozí považují za věc, která znepříjemňuje život. Dokonce i základní nákup těch nejvíce nezbytných věcí totiž vyžaduje stovky bankovek, které už zákazníci nehromadí v peněženkách, nýbrž rovnou ve velkých sportovních taškách. Prodávající je pak skladují, kde se dá, ať už v papírových krabicích či v přeplněných šuplících.

Situace je o to horší, jelikož vláda odmítá vydat bankovky o větší nominální hodnotě než je 100 bolívarů. Pro srovnání, tento „peníz“ se aktuálně rovná zhruba jednomu dolarovému deseťáku.

Agentuře Bloomberg se však podařilo zjistit, že venezuelská vláda již požádala několik tiskařských společností, aby pro ni vytvořily bankovky s vyšší nominální hodnotu, a to 500, 1000, 5000, 10 000 a možná i 20 000 bolívarů. Tento požadavek podle nejmenovaného zdroje přišel v době, kdy se země začíná připravovat na dobu vyplácení vánočních bonusů. Celý proces je potřeba urychlit, proto se vláda rozhodla, že nové bankovky budou mít pouze odlišnou barvu a souběžně s tím i několik nul navíc.

Tento krok se zdá být vzhledem k situaci rozumný. S existencí bankovek s maximální nominální hodnotu 100 bolívarů dluží venezuelská vláda tiskařským společnostem miliony dolarů za to, že zemi neustále zásobují hotovostí. Ta do Venezuely doráží v podstatě denně prostřednictvím několika desítek Boeingů 747. Z letiště si pak „zboží“ převezmou obrněné transportéry, které ho dovezou do trezorů centrální banky.

Steve Hanke, ekonom z Univerzity Johnse Hopkinse, považuje změnu hodnot venezuelských bankovek za „vyvěšení bílého praporu“ na důkaz kapitulace. „Nikdo to nechce udělat, ovšem situace si to vynucuje,“ řekl pro agenturu Bloomberg.

Kolik peněz je na celém světě?

Lidé v neustálém strachu

Život Venezuelanům zhoršuje i omezený přístup k hotovosti. Výběry z bankomatů jsou totiž zastropovány, což navíc zhoršuje i fakt, že se počet tzv. „ATM“ po celé zemi snižuje. Tam, kde se cash kdysi doplňoval jednou za pár dnů, se to samé děje hned několikrát za den.

Apple chce zničit hotovost

Lidé jsou tak nuceni stát v nekončících frontách s vědomím, že je může v podstatě kdykoliv někdo okrást. Hyperinflace a abnormální objemy hotovosti totiž vedly k silnému nárůstu kriminality. Své o tom ví například Jose Marcano, kancelářský poslíček, který má za úkol vyjma dalších věcí i přesun financí svého zaměstnavatele do banky. „Převoz tak velkého množství peněz je neskutečně nebezpečný. Každou takovou cestou ohrožujete svůj život,“ řekl pro Bloomberg.

Možná se ptáte, proč ten strach, když není nutně potřeba platit všechno hotově. Vysvětlení je jednoduché. I pře existenci kreditních a debetních karet data ukazují, že více jak třetina pracovní síly Venezuely pracuje neoficiálně. To znamená, že jejich mzda je vyplácena výhradně v hotovosti. Jedná se především o taxikáře či pouliční prodavače. Špatně jsou na tom ale i důchodci, jejichž penze je primárně vyplácena jako cash.

Pokud si tedy myslíte, že máte v peněžence až moc hotovosti, vzpomeňte si na to, že k situaci „jako Pablo Escobar“ máte opravdu hodně daleko…

Venezuelský ropný guru nad propastí. Blíží se default?

Newsletter