Amerika frčí. Tvorba nových pracovních míst pokořila 220 tisíc

Americký trh práce potvrzuje svou dobrou kondici. Tvorba nových pracovních míst v rámci soukromého sektoru vyjma zemědělství vykázala po předchozím poklesu skvělý výsledek, a to na 227 tisících.

Tzv. nonfarm payrolls, které zveřejňuje americké ministerstvo práce, tak pokořily nejen předchozí výsledek na 156 tisících, ale rovněž i odhad agentury Reuters dosahující 175 tisíc. Stejně dobrá byla i revize prosincových čísel, která byla provedena směrem nahoru, a to na 157 tisíc. Jedná se o celkem druhou revizi směrem k vyšším číslům během posledních dvou měsíců. Listopadový výsledek byl totiž zvýšen ze 178 tisíc na 204 tisíc

Nejvíce pracovních míst bylo vytvořeno v rámci maloobchodu, a to necelých 46 tisíc. Poté následovalo stavebnictví s 36 tisíci a finance s 32 tisíci. Celkový počet zaměstnání na fulltime pak vzrostl o 457 tisíc na 124,7 milionů. Poloviční úvazky naopak klesly o 490 tisíc na 27,4 milionů.

Lednová míra nezaměstnanosti pak skončila o něco horší, a to na 4,8 %, zatímco predikce pracovala se setrvání na 4,7 %. Zaměříme-li se na míru podzaměstnanosti zahrnující ty, kteří si práci nehledají, a ty, kteří dávají přednost part-timům z ekonomických důvodů, dostaneme se na 9,4 %, tedy nejvýše od října 2016. Na druhou stranu, počet těch, kteří se do pracovní síly nepočítají, klesl z 95,1 milionů na 94,4 milionů.

Co se týče průměrné hodinové mzdy, ta v lednu meziměsíčně vzrostla o +0,1 %, což bylo pod odhadem na +0,3 %. Prosincový výsledek 0,4 % byl pak revidován dolů na 0,2 %. Celkově tak tento výsledek poněkud zkazil celý dojem z dnešních dat. Potvrzuje to například dolar, který vůči euru umazal část předchozích zisků až k 1,076 EURUSD. Akcie naopak rostou, a to hromadně o více jak 0,2 %.

Shrnutí výsledků od Lucie Kloučkové junior tradera Roklen.

Americká ekonomika šlape. Potvrzuje to Fed

Dnešní data tak přispěla k představě, že americká ekonomika je v dobré kondici (až na tempo růstu mezd). Byť byl výsledek HDP na 1,9 % za čtvrtý kvartál 2016 (poslední oranžový sloupec) horší než očekávaných 2,2 %, stále se jedná o (alespoň) mírný růst, a to i přesto, že celkové tempo růstu největší ekonomiky světa za minulý rok činilo 1,6 %, což je nejnižší číslo za posledních pět let.

Americká ekonomika loni rostla. Ovšem nejpomaleji za pět let

To ostatně potvrdil i měnový výbor Fedu na svém lednovém zasedání. Banka uvedla, že ekonomický růst zůstává i nadále mírný, zatímco na trhu práce je pozorováno další zlepšení, a to jak z hlediska tvorby pracovních míst, tak i nezaměstnanosti.

Fed: Sazby nenavýšeny, ekonomická nálada se zlepšila

Výčet pozitiv pak podtrhuje inflace, která v prosinci dosáhla 2,1 %, tedy inflačního cíle Fedu.

I přes tento vývoj se však banka nikterak nevyjádřila k úrokové politice. Stále tak platí, že jsou letos v plánu celkem tři kola tzv. úrokové normalizace. Vše však bude záležet na chodu ekonomiky, na kterou bude mít bezesporu vliv politika nové administrativy, především pak v oblasti fiskálních výdajů a daňových změn.

Aktuální odhady podle agentury Bloomberg vidí jako nepravděpodobnější termín dalšího úrokového „hiku“ červen, a to s pravděpodobností nad 70 %.

Proč by Amerika neměla být tak v klidu?

Newsletter