„Půjde dolů, mnohem víc dolů…..“

Investorům držícím long pozice na ropě Brent či WTI zbyly už jen oči pro pláč. Den po jednání Organizace zemí vyvážejících ropu, která ponechala objem její produkce beze změny, spadly ceny obou druhů „černého zlata“ o téměř 7%.

Propad cen ropy po jednání OPEC nabírá obří rozměr: Brent i WTI -6 %

Mnoho investorů věřilo, že OPEC zastaví několik měsíců trvající pád cen. Opak je pravdou. Přitom nelze říci, že by nikdo tuto situaci neočekával. Na Ira Sohn Investment Conference, která se konala v květnu letošního roku, vystoupil člověk, jenž celý tento vývoj předvídal. Svůj proslov tehdy zahájil větou: „ropa půjde dolů, mnohem víc dolů….“

Deutsche Bank snižuje cílové ceny v ropném sektoru

Zach Schreiber, zakladatel hedge fondu PointState Capital, takto představil svůj výhled několikaměsíčního poklesu cen ropy. Brent se v tu chvíli obchodoval na úrovni 108 dolarů za barel a WTI přibližně za 100 dolarů za barel.

„Ropa je dnes těžena těmi samými společnostmi, které zaplavily trh zemního plynu obrovským nadbytkem své produkce…. Dámy a pánové, je to stále ta samá písnička. Pokud jste long, je mi vás líto“, řekl tehdy Schreiber.

Gró jeho argumentace byla rostoucí produkce ropy mimo oblast OPEC, která způsobila výrazný nárůst volných kapacit. „Ty barely nemají žádné odbytiště. Arábie i Kuvajt jednoduše prodávají levně, protože jim nic jiného nezbývá.“ Jeho původní předpověď počítala s tím, že se produkce nezastaví, dokud cena neklesne pod 80 dolarů za barel. Dnes jsme téměř o 10 dolarů níže, píše server Business Insider.

Již tehdy Schreiber řekl, že „nevěří v zákrok Washingtonu, který by mohl omezit vývoz ropy mimo zemi, stejně jako nevěří v to, že by se OPEC držel zpátky.“ Situace na ropném trhu jednoduše vedla k uspokojení potřeb spotřebitelů a to je dle jeho slov „ten největší zabiják“.

Jak je vidět, tak současná situace nebyla pro všechny tak velkým překvapením. Většině investorům teď nezbývá nic jiného než čekat na pomyslné dno, od kterého by se cena „černého zlata odrazila zpět na „přijatelnější“ úrovně.

Proč cena ropy opět vystřelí nahoru

Newsletter