Zeman: Brexit naruší zónu volného obchodu v Evropské unii

Prezident Miloš Zeman se obává, že odchod Velké Británie z Evropské unie naruší zónu volného obchodu v unii. V důsledku brexitu podle něj ochladnou i politické vztahy mezi Británií a EU, protože evropské špičky se budou cítit uražené. Nedomnívá se, že by z unie odešly další země. Očekává naopak odchod Skotska z Velké Británie. Zeman to řekl v rozhovoru, který televize Prima dnes odvysílala. Předtočen byl již v pátek.

Ztráta Británie podle prezidenta ublíží menším zemím, jejichž vyjednávací pozice v EU se změní k horšímu, protože se dosud mohly opřít o britský postoj. Hlavní slovo v Evropě nyní bude mít německo-francouzský tandem, ve kterém bude mít větší vliv Německo. „Je třeba budovat minimálně tak silnou skupinu zemí, která bude mít možnost při hlasování v Evropské unii blokační minority,“ řekl Zeman s tím, že blok visegrádské čtyřky je po polských volbách jednotný a ke skupině se připojují i další země, jako třeba Finsko, Itálie a částečně i Dánsko.

Podle Zemana je odchod Británie ztrátou z ekonomického i politického hlediska. Poznamenal, že unie vytváří specifickou zónu volného obchodu. Nyní se podle něj lze obávat, že tato zóna bude narušena. Brexit může mít vliv i na český export, pokud se Británie ohradí protekcionistickými bariérami, řekl.

Dopad vidí i na samotnou Británii. Předpokládá, že Skotsko vyhraje referendum o samostatnosti a následně vstoupí do EU, což bude mít výrazný dopad na britskou ekonomiku. Jestli tento důsledek Britové domysleli, je podle Zemana na delší úvahu. Zároveň řekl, že se obává, že brexit znamená konec Velké Británie, jak je známá.

Vinu za chystaný odchod z unie přičítá ale i vedoucím špičkám unie. „Evropská komise by si také měla přičíst svůj díl viny. Nemůžeme všechno svádět jen na Brity,“ podotkl. Očekává ale, že evropští politici se budou cítit odchodem Británie z EU uraženi a ochladnou proto vzájemné politické vztahy. Evropská unie také proto podle něj bude naléhat na zrychlení odchodu Británie z unie. Uvítal by, aby se přechodné období brexitu protáhlo ze dvou na pět let. Nepovažuje to ale za reálné.

Zopakoval, že za hlavní důvod pro brexit považuje obavy z migrační krize.

Prezident se domnívá, že výsledek bude mít dopad i na dojednávání Transatlantického obchodního a investičního partnerství (TTIP) mezi EU a USA. Myslí si, že dohoda je ohrožena a že by se nyní musely domluvit smlouvy dvě, tedy zvláštní pro Británii.

Zeman vyjádřil pochopení pro záměr britského premiéra Davida Camerona odejít z funkce až v říjnu. Podle českého prezidenta je pochopitelné, že si chce nejprve „uklidit stůl“, což nějakou dobu trvá.

Newsletter