Stratég: Zlato? Klidně i za 700 dolarů

Na trzích komodit již dlouhodobě pozorujeme hromadný pád. Změna přístupu investorů k americkému dolaru a ekonomice společně s propadem čínských trhů dohromady způsobily, že se vybrané komoditní indexy dostaly na svá několikaletá minima.

Ušetřeny pádu nebyly ani drahé kovy. Konkrétně zlato během minulého týdne zaznamenalo nejprudší pokles za poslední dva roky. Dnes se jeho cena dokonce přiblížila svému více jak pětiletému minimu. Někteří analytici se domnívají, že se tento klesající trend udrží i nadále.

Shaun Port, vedoucí investiční ředitel společnosti Nutmeg, je přesvědčen, že světové centrální banky už nejsou více zainteresovány v držení žlutého kovu, a proto se investiční publikum může připravit na jeho výrazný cenový pokles.

„Myslím si, že v případě zlata je prostor pro další pokles otevřen. Potenciálně je možné prolomení hranice 1000 dolarů za unci, tehdy se můžeme připravit na předkrizové úrovně v rozmezí 700 až 800 dolarů za unci,“ řekl Port pro server CNBC .

Ramin Nakisa, globální stratég společnosti UBS, má ten samý pocit. Jeho argumentace se zaměřuje především na globální navyšování úrokových sazeb, jež budou umocněny ztrátou důvěry ve žlutý kov jakožto tzv. bezpečný přístav.

„Jde o zbytečné aktivum. V situaci, jakou byla řecká krize, byste obyčejně pozorovali okamžitou zlatou rally, k čemu však vůbec nedošlo. Proto jsem na zlatě silně bearish,“ vysvětlil Nakisa.

Žlutý kov si během dneška prošel více jak 1% výplachem. Tato reakce přišla v návaznosti na výstup z dvoudenního zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému. Vedení americké měnové autority rozhodlo o ponechání hlavní úrokové sazby na její minimální úrovni, kterou si udržuje od konce roku 2008. Vzhledem k tomu, že investiční publikum hromadně očekává změnu této situace v nejbližších měsících, cena zlata je tímto přesvědčením silně ovlivněna.

Zlato? Must have!

Opačný názor oproti předchozím zastává Albert Edwards z francouzské banky Societe Generale. Právě on patří mezi notorické „medvědy“ akciových trhů, kteří sází výhradně na drahé kovy.

„Dno úrokových sazeb společně s rostoucími fiskálními deficity znamená jen jedno, programy kvantitativního uvolňování se dostanou na takovou úroveň, že zvuk tisku peněz bude možné uslyšet až na Marsu. Proto je zlato aktivum, které nesmí chybět v žádném portfoliu,“ prohlásil rázně Edwards pro CNBC.

Tento názor potvrzují, na rozdíl od svého kolegy, i Edel Tullyová a Joni Tevesová, analytičky banky UBS. Ve svém dopise klientům upozornily na jisté signály sice pomalu, ale jistě rostoucí poptávky po fyzickém kovu. „Objemy sice nejsou nijak výrazné, ale fakt, že poptávka mírně roste, je uklidněním a signálem, že by se cena zlata mohla opět vzchopit,“ zní slova dopisu.

Pozitivně vypadá i vývoj na zlatých burzovně obchodovaných fondech (ETF). Firma ETF Securities, konkrétně její komoditní stratég Martin Arnold, upozorňuje na fakt, že sezónní poptávka po fyzickém zlatě bývá historicky nejsilnější právě ve třetím čtvrtletí. Pokud se tak stane, dosavadní negativní trend letošního roku by se mohl dočkat brzkého zvratu.

Newsletter