Pět tipů, jak přizpůsobit portfolio při měnících se sazbách

Po několika letech klidu se svět centrálního bankovnictví začíná probouzet. Poslední klíčovou změnou bylo letošní březnové zvýšení hlavní sazby amerického Fedu. Další kroky této instituce, které ovlivní globální trhy, mají přijít během letošního roku, a to hned dvakrát. Server Market Watch proto zpracoval pět užitečných rad, jak se v tomto „akčním“ prostředí chovat.

1.Zůstaňte u stabilních akcií

Několikanásobné zvyšování úrokových sazeb může způsobit pokles akciového trhu. Podle Scotta Clemonse z Brown Brothers Harriman by mohly utrpět největší ránu akcie s vysokými valuacemi. Podle něj by tak měli investoři zůstat u stabilních titulů, jako jsou například Procter & Gamble nebo Johnson & Johnson. „Lidé, kteří chtějí budovat kapitál postupně a trpělivě, nepotřebují trefovat home run,“ použil trefné přirovnání.

2.Diverzifikujte

Když trh mění směr, existuje riziko, že budou investoři držet právě ty cenné papíry, které půjdou proti nim. Je tedy třeba se vyhnout sázce na jeden konkrétní sektor nebo třídu aktiv, doporučuje Michael Macke z Petros Advisory Services. „Široké portfolio by vám mělo zajistit největší pravděpodobnost růstu a ochrany vašeho majetku,“ uvedl pro Market Watch.

3.Pozor na citlivé akcie

Investoři, kteří hledají nízkou volatilitu a lepší výnos, mohou zvolit vysoce výnosné akcie, například v sektoru utilit. Pokud však budou dluhopisové výnosy nadále růst, právě tyto akcie mohou být zasaženy vlnou prodeje s tím, jak investoři budou raději volit relativně bezpečnější investice s podobnými výnosy jako právě u dluhopisů.

4.Investujte mimo USA

Valuace akcií jsou nejvyšší v Americe, a proto někteří odborníci věří, že ostatní globální trhy mají větší potenciál než ten ve Spojených státech. Michael Macke například investuje polovinu svého neamerického portfolia do rozvinutých trhů v Evropě a polovinu do těch rozvíjejících. „Příležitosti, které na trhu vidím, pochází častěji z trhů mimo USA,“ dodal.

5.Hlídejte si investiční náklady

Vlastnit část fondu nebo ETF s nízkými poplatky má jednoznačný benefit. Čím méně fond potřebuje na pokrytí nákladů, tím více zbývá pro jeho podílníky. Výzkum Morningstar ukázal, že aktivní fondy s nižšími poplatky mají lepší výnosnost. Důvodem může být to, že ty nejlepší přilákají nejvíce lidí a následně vzniklé úspory z rozsahu umožní nastavení nižších poplatků.

Newsletter