Peněženková dieta centrálních bank. Vlády jásají, investoři zuří

Dluhopisový trh je dnes poměrně emotivním místem. Zatímco investoři držící bondy do splatnosti zuří, světové vlády se radují. Komu je možné za tuto situaci poděkovat? No přece centrálním bankám.

To, že se některým investorům současná situace nelíbí, nejlépe potvrzují čísla agentury Fitch. Ve srovnání s rokem 2011 přichází držitelé státních bondů ročně o více jak 500 miliard dolarů pocházejících z výplaty kupónů nesplacených dluhových cenných papírů, jejichž aktuální hodnota dosahuje zhruba 38 bilionů dolarů. A to vše díky centrálním bankám a jejich expanzivní měnové politice.

„Veškeré benefity pravidelných finančních toků byly v případě dluhopisů přesměrovány od investorů směrem k vládám,“ přepisuje server CNBC slova studie agentury Fitch. „Jednotlivé státy za to mohou vděčit především centrálním bankám, které svou politikou měnových stimulů srazily výnosy bondů, a tedy i náklady jejich emitentů, na minima.“

Ušlý zisk z dluhopisových kupónů se týká především institucí, které mají bondy jako primární zdroj příjmů. Jde tedy především o pojišťovny a penzijní fondy. Fakt, že se jejich příjmové finanční toky postupně ztenčují, si však uvědomují postupně s tím, jak držené bondy s vyššími sazbami dosahují doby splatnosti a až poté jsou nahrazovány těmi s nižšími úroky, píše agentura Fitch.

Aktuální situace tak nejvíce svědčí vládám, které emise dluhopisů využívají k získání zdrojů potřebných k fiskálnímu stimulům. A právě ty se postupně stávají nástroji, kterými se politici snaží bojovat proti mizernému ekonomickému růstu. Fitch však v tomto směru varuje před intenzivně rostoucím zadlužením, které by se v příštích letech mohlo stát velkým problémem, obzvláště pokud by aktivita centrálních bank měla jakkoliv polevit.

Newsletter