Akcie, dluhopisy, deriváty? Špatně. Základem je hotovost

Co všechno lze najít v portfoliu hedgeových fondů? V podstatě všechno, od akcií, dluhopisů, derivátů až po komodity či reality. Pravdou je, že ne každý fond chce jít mermomocí s trendem trhu a chování jeho subjektů. Příkladem obdobného „rebela“ může být norský Sector Asset Management, který svou expozici na cenných papírech výrazně osekal. Proč? Proto, aby investiční aktiva nahradil hotovostí. Proč?

„Investiční pozice celého světa je špatně,“ řekl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg Peter Andersland, zakladatel fondu Sector. „Společným jmenovatel všeho je dlouhodobá durace. Jak dluhopisy, tak i akcie a realitní sektor, všechna tato aktiva jsou v poslední době mnohem citlivější na vývoj úrokových sazeb.“

Anderslandův fond spravuje celkem 1,6 miliardy dolarů, přičemž polovina z toho je ve formě hotovosti. Proč? Podle slov manažera je to součástí strategie, která má fond chránit před „akciovými a dluhopisovými trhy, které se díky rekordnímu měnovému stimulu dostaly na svá maxima.“

„Co by se mohlo stát naším katem? Dle mého názoru to bude silná korelace mezi akciemi a dluhopisy, která bude vyvolána vyššími sazbami. Právě to považuji za největší riziko kapitálových trhů, nikoliv geopolitiku či Trumpa.“

Silná podpora ze strany centrálních bank, ať už formou záporných sazeb či programy kvantitativního uvolňování, postupně způsobuje čím dál tím větší dysfunkčnost trhů, což se projevilo i v prolomené negativní korelaci dluhopisů a akcií. Právě u nich je v poslední době pozorován souběžný vývoj, za který můžeme poděkovat činnosti měnových autorit.

„Mantrou každého investora je diverzifikace. Do portfolia se přidá pár dluhopisů a pár akcií, aby bylo riziko případných výkyvů vyrovnáno,“ sdělil Andersland. „Pokud se však mezi oběma druhy aktiv korelace zvýší, diverzifikace jako prostředek snížení rizik bude k ničemu.“

Jaká je tedy strategie fondu? Základem je snižování citlivosti na změnu úrokových sazeb a sázky na ta aktiva, která nejlépe zapůsobí při náhlém zvýšení volatility. Základem toho je dostatečný hotovostní polštář, který je navíc doplněn o shortování vybraných akcií a nákup levných put opcí.

„O riziku se dnes nepřemýšlí, investoři ho nejsou schopni vypočítat,“ popsal Anderslan. „Má analýza pracuje s 5 až 10% šancí dalšího růstu trhů a se 40-60% pravděpodobností globálního propadu. Celá situace je dnes totálně zkreslená.“

 

Newsletter