Zisk ČEZ ve 2. čtvrtletí spadl o polovinu na 3,8 miliardy korun

AKTUALIZOVÁNO – Skupině ČEZ klesl v letošním druhém čtvrtletí čistý zisk o 51 procent na 3,8 miliardy korun. Provozní zisk před odpisy (EBITDA) se snížil o pětinu na 13,1 miliardy korun. Očištěný čistý zisk se snížil o 39 procent na 4,8 miliardy korun, a to o negativní vliv opravných položek k dlouhodobému majetku. Akcie ČEZ reagují na výsledky v úvodu poklesem o tři procenta k 451 Kč.

V pololetí čistý zisk ČEZ klesl o desetinu na 13,8 miliardy korun. Zisk EBITDA se snížil o 2,4 miliardy na 33,1 miliardy korun, přičemž hlavním důvodem jsou nižší realizační ceny vyrobené elektřiny. Tento vliv způsobil meziročně pokles o 3,2 miliardy korun.

Pokles výroby elektřiny v jaderných elektrárnách se podařilo téměř nahradit zvýšenou výrobou na uhelných zdrojích a celkově proto výroba z tradičních zdrojů za první pololetí klesla jen o jedno procento. Přispělo k tomu též dokončení komplexní obnovy všech tří bloků Elektrárny Prunéřov.

„Negativní dopad rozšířených kontrol svarů v jaderných elektrárnách na zisk v prvním pololetí se nám podařilo více než kompenzovat vyšší a efektivnější výrobou v uhelných elektrárnách a zejména díky zisku z obchodování s komoditami“,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák novinářům řekl, že dopad odstávek jaderných elektráren do letošního celoročního zisku EBITDA společnosti ČEZ bude přes tři miliardy korun proti tomu, kdyby bloky vyráběly na plný výkon. „Celkový dopad v penězích proti tomu, co jsme očekávali, je asi 2,5 miliardy korun. Z toho 600 milionů je dopad do prvního pololetí, ve 2. pololetí pak očekáváme dopad 1,9 miliardy korun,“ dodal Novák.

Za celý letošní rok ČEZ nadále očekává očištěný čistý zisk na úrovni 18 miliard korun. „Relativně nízký čistý zisk, který očekáváme ve druhém pololetí, má vedle tradičních sezonních vlivů dva významné faktory. Nárůst odpisů a pokles kapitalizovaných úroků související se zařazením komplexně obnovené Elektrárny Prunéřov do majetku. A dále letos nemůžeme počítat s loňským vrácením části daně za emisní povolenky z let 2011 a 2012, které v druhém pololetí 2015 přineslo do zisku 3,8 mld. Kč,“ uvedl Novák.

„Plán společnosti, kompenzovat meziroční pokles prodejních cen elektřiny navýšením objemu výroby, se zatím daří naplňovat jen průměrně, ale s tím se počítalo,“ sdělil serveru Roklen24 energetický analytik Petr Hlinomaz. Dodal, že jde o efekt výrazně vyššího rozsahu odstávek jaderných bloků, který provází společnost od podzimu roku loňského. Pololetní výroba elektřiny je proto zhruba v úrovni roku loňského. Současně to ovšem znamená, že firma vyrovnala pokles výroby v prvním čtvrtletí.

Podle Josefa Němého z Komerční banky byly dnešní výsledky výrazně pod očekáváním. „Očekáváme proto negativní reakci ceny akcií, byť výhled upraveného čistého zisku zůstal zachován na 18 miliardách Kč, a tak by se nemusely měnit odhady dividend,“ dodal.

Odhad EBITDA byl upřesněn na úroveň 58 miliard korun zejména z důvodu prodloužení odstávek jaderných zdrojů a posunu očekávaného rozhodnutí soudu ohledně plnění závazku SŽDC z roku 2011. Pozitivně na výhled celoročního hospodaření naopak působí omezení stálých provozních nákladů.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží prostřednictvím ministerstva financí zhruba 70 procent akcií.

Newsletter