Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

FinTech Daily: Velké rozkmotření? Microsoft už nechce bitcoin

Microsoft přestává přijímat bitcoiny. Platba pomocí hlasu a virtuální „asistentky“? Už se na tom pracuje.

Microsoft a bitcoin aneb konec jednoho rádoby velkého přátelství

V listopadu 2014 Microsoft slavnostně oznámil spolupráci se společností BitPay, která provádí zprostředkování plateb pomocí digitální měny bitcoin. Uživatelé produktů firmy s emblémem slavných „oken“ tak tehdy jako jedni z prvních měli možnost zaplatit použitím čím dál tím slavnější kryptoměny.

Viceprezident Universal Store Microsoft Eric Lockard v tu dobu řekl, že zavedení bitcoinových plateb je „krokem, který klientům rozšiřuje stávající možnosti. Použití digitálních měn, které nejsou dosud součástí mainstreamu, v řadách nadšenců postupně expanduje a Microsoft se tak dneškem dostává do vedení tohoto trendu.“

V roce 2016 se však situace mění. Jak se zdá, Lockardova slova byla přehnaně optimistická. Pokud jste chtěli o víkendu zaplatit v Microsoft Store bitcoinem, jediné, co se objevilo, byl jasně mluvící nápis „Microsoft Store doesn‘t accept Bitcoin“.

Vzhledem k tomu, že společnost BitPay stále funguje, dá se zrušení plateb digitální měnou vysvětlit pouze minimálním zájem ze strany klientů. Podle serveru The Register tak pravděpodobně došlo k tomu, že náklady na umožnění bitcoinových plateb byly neúměrně vysoké ve srovnání se skutečným využitím této platební metody. Uživatelé, kteří mají na svém Microsoft účtě uložené bitcoiny, však mohou být v klidu, stále je možné je použít k nákupu, ovšem systém jim už neumožní jakékoliv další vklady (netýká se uživatelů Xboxu). Kompletní zrušení bitconových transakcí se týká především nové vlajkové lodi Windows 10 a Windows 10 mobile, v jejichž případě nebudou moci digitální měnu použít ani ti, kteří ji stále mají na svém účtu. 

I přesto, že Microsoft zrušil bitcoinové platby, zůstává věrný technologii blockchain. Na její bázi funguje například cloudová platforma Windows Azure. Některé spekulace dokonce hovoří o tom, že se firma chce posunout ještě dále a začít využívat možnosti měny Ethereum, která umožňuje práci s tzv. chytrými kontrakty.

Platby pomocí hlasu? Pomůže virtuální „asistentka“

Společnost Amazon pracuje na revolučním způsobu placení, který bude zahrnovat spolupráci s virtuální „asistentkou“. Kombinace multimediálního centra Amazon Fire TV společně s Amazon Echo umožňuje hlasovým ovládáním vyhledávat informace či ovládat světla nebo televizi. Jako prostředník k tomu slouží virtuální „asistentka“ Alexa, které je součástí Echa. Její budoucí využití by mohlo být ještě pestřejší, a to díky spolupráci se společností Capital One.

Capital One je finanční holdingová firma poskytující bankovní služby, včetně úvěrů a depozit. Její přidání do kooperace FireTV – Amazon Echo by tak klientům umožnilo správu vlastních účtů a plateb pomocí hlasového ovládání. Uživatelé tak pomocí hlasu a komunikace s Alexou budou moci zadat jednotlivé transakce, případně se dotázat na zůstatky na účtech.

Projekt je v tuto chvíli realizován pouze ve Spojených státech, jelikož jinde na světě služba Amazon Echo zatím není dostupná. Ovšem i v Evropě roste zájem o „hlasové“ bankovnictví, jako poslední ho projevila britská banka Lloyds.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter