Nad očekávání lepší německá data o indexu PMI podpořila euro. Společná měna je v zisku nad 1,0650 dolaru za euro. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje kolem 25,30 za euro.

Volný pád na trhu diamantů

V posledních dnech je jedním z nejvíce spekulovaných témat pád trhu komodit. Jak drahé kovy, tak i ty průmyslové a ropa. Všechny tyto oblasti si prochází poměrně výrazným vyčištěním, které přišlo ruku v ruce s propadem čínského akciového trhu.

Je to totiž právě Čína, která je na straně poptávky po komoditách jedním z nejsilnějších hráčů. Jakmile padají akcie rudého draka, zpomaluje se i činnost čínských společností. Pád pak nezastaví ani potvrzení dosažení 7% cíle ekonomického růstu.

Jednou k komodit, který si už několikátým rokem prochází výplachem, jsou diamanty. Od doby cenového vrcholu v roce 2011, se vzácný nerost prošel poměrně výrazným poklesem, který zasáhl především jeho producenty (viz graf). Negativní sentiment pak potvrzují i poslední zveřejněný výsledky diamantových společností.

Firma Petra Diamonds ohlásila 10% pokles svých tržeb za první polovinu letošního roku, a to až na 425 milionů dolarů. Stejně tak je na tom diamantový guru firma De Beers, která čelila dokonce 203% propadu tržeb, a to až na 360 milionů dolarů. Na vině prý byli především čínští retailoví klienti, u který se ukázalo, že ve svých zásobách drží mnohem více diamantů, než firma původně očekávala.

Zasaženy pádem byly i další drahé komodity. Cena platiny  už letos klesla z úrovně nad 1250 dolarů za unci až pod magickou hranici tisíce dolarů. Na zlatě byl dokonce pozorován mini flash crash, kdy se žlutý kov během několika vteřin propadl o 4 %, aby se záhy navrátil na svou předchozí hodnotu. Dnes se již obchoduje pod úrovní 1100 dolarů za unci.

Prudký propad čínských akcií stahuje komodity pod 13leté dno

Nejistota na trhu diamantů

Newsletter