Američané pracují víc než Evropané. Češi jim téměř šlapou na paty

Jak se zdá, tak Američané jsou posedlí prací. Ve srovnání s Evropany pracují více hodin, berou si méně dovolené a do důchodu odchází mnohem později. To a mnohem více ukázala studie dvou amerických a jednoho německého ekonoma, která má sloužit jakožto základ k mezinárodnímu srovnání celkové produktivity vybraných zemí.

Výzkumu se ujal Alexander Bick z Arizonské univerzity společně s Bettinou Bruggemannovou z McMaster University v Ontariu a s Nicolou Fuchs-Schündelnovou z Univerzity Johanna Wolfganga Goetheho ve Frankfurtu. Výstup jejich šetření ukázal, že průměrný Evropan pracuje o 19 % méně než průměrný Američan. Za jeden rok dosáhne tento rozdíl zhruba 258 hodin, což za tu samou dobu odpovídá asi o hodinu kratšímu každému pracovnímu dni. Američtí zaměstnanci tak pracují o téměř 25 % hodin více než jejich evropští kolegové.

Počet odpracovaných hodin na jednoho Američana za jeden týden tak dosahuje 26,1. Hned na druhém místě jsou Švýcaři, kde ten samý ukazatel činí 25,1 hodin. Třetí místo pak patří České republice, kde na jednoho zaměstnance připadá za týden celkem 23,4 hodin. Nejhoršího výsledku naopak dosahují Italové s 18,4 hodinami a Francouzi s 19,3.

Do celkového počtu hodin na jednu osobu nejsou započítáni pouze ti, co mají práci. Studie sleduje odpracovaný čas společně s odchodem do důchodu, s dovolenou, s dobou nezaměstnanosti a s dalším časem, který lidé stráví mimo aktivní pracovní sílu.

USA vs. Evropa. Proč jedni pracují více a druzí méně?

Proč jsou Američané mnohem aktivnější? Jedno z možných vysvětlení nabízí Dora Gicheva, ekonomka z Univerzity v Severní Karolíně v Greensboro. Podle ní se v případě USA větší úsilí vyplatí, než je tomu v případě  Evropy. „Ve Spojených státech totiž existuje daleko širší škála příjmů, tudíž se zaměstnanci snaží mnohem více,“ citovala ekonomka pro agenturu Bloomberg slova studie, která srovnává USA s Německem. Posun po pomyslném žebříčku funkcí směrem vzhůru je tak jednoduše mnohem cennější.

Dalším důvodem jsou daně. Mnozí ekonomové a politici, včetně Donalda Trumpa, tvrdí, že americké daně jsou mnohem nižší než ty evropské. A právě to je podle některých šetření hlavním důvodem, proč Evropané nechtějí pracovat přesčas.

„Američané jsou bohatší než Evropané,“ řekla Lee Ohanianová, ekonomka Kalifornské univerzity v Los Angeles. „Jedním z důvodů jsou daně. Jejich výše, obzvláště v Evropě, totiž tlumí veškerou motivaci k dodatečné práci.“

Jak dostat peníze domů a vytvořit práci? Zrušme (na čas) daně

Vysvětlení je možné hledat i v působení odborů. Právě „ochrana“ zaměstnanců je v USA mnohem vlažnější než na starém kontinentě. Tento fakt zmiňuje například studie harvardských ekonomů. Ti tvrdí, že „pracovní regulace a působnost odborů jsou dominantními faktory vysvětlujícími rozdíly mezi Spojenými státy a Evropou.“

Posledním proměnnou vstupující mezi Američany a Evropany jsou důchody. Podle autorů původní studie jsou evropské penze mnohem štědřejší, a tudíž odrazují důchodce od práce. Ve Spojených státech je aktuálně zaměstnáno nejvíce lidí přes 65 let, než tomu bylo kdykoliv za posledních 50 let. Proč? Odklon od „tradičních“ penzijních systémů směrem k plánu typu 401(k) Američanům totiž ztěžuje odhad toho, kdy už je „bezpečné“ odejít do důchodu.

To je na pěst. Čeští důchodci si prý nežijí špatně

Newsletter