Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, část dnešního oslabení ale smazal. Koruna obrátila do zisku. Kurz je pod 25,30 za euro.

Při upgradu počítače si dávejte pozor na bitcoin peněženku

Vedení Bitcoin peněženky v počítači má svůj smysl, ale bohužel nebere vždy v úvahu modernizaci zařízení. Politováníhodný může být případ jednoho člověka, který při upgradu svého počítače ztratil bitcoiny v hodnotě 67 tisíc dolarů.

Když uživatelé instalují na svém počítači bitcoin peněženku, několik důležitých souborů bývá umístěno na pevném disku počítače včetně datového souboru, jenž obsahuje soukromý klíč spojený s uživatelem vytvořenou adresou této peněženky. Tento soubor „wallet.dat“ se nachází ve složce, kterou uživatelé potřebují k vytvoření zálohy v případě, že se něco stane s jejich počítačem, nebo si pořídí nový stroj.

V případě jednoho smolného bitcoin nadšence ho upgrade jeho počítače stál téměř 67 tisíc dolarů. Před několika lety si na svém notebooku nainstaloval bitcoinový software a nashromáždil 150 bitcoinů, které měly v té době hodnotu pouhých 11 dolarů. Později upgradoval RAM svého počítače a přidal rychlejší pevný disk. Na starý pevný disk si přilepil papírek s poznámkou o bitcoinech ve víře, že někdy v budoucnu, až narazí na svůj starý pevný disk, mu tato poznámka připomene, že má na něm uloženy bitcoiny v hodnotě několika málo dolarů.

Později, co stejně jako mnoho jiných lidí zapomněl na své kdysi koupené bitcoiny, se rozhodl přestěhovat do jiného bytu. Většina lidí, jež podstoupila tento proces, ví, že se při stěhování některé věci ztratí, jiné zase vyhodí. Pevný disk s datovým souborem obsahující 150 bitocinů byl součástí krabice naplněné starými počítačovými krámy, které čekala už jen cesta do kontejneru.

Nyní se v příběhu přesuňme do 20. května 2016, kdy nešťastný bitcoin nadšenec narazil na poznámku o datového souboru s bitcoiny. Pevný disk ale nebyl nikde k nalezení. Po tom všem, co starý disk skončil jako součást boxu naplněného počítačovými věcmi určenými k vyhození, se nějakým způsobem podařilo poznámce na papíru zatoulat do jiné krabice, která vyhozena nebyla.

Poté, co si tuto poznámku přečetl, ho realita udeřila vší silou:

„Na zlomek vteřiny jsem se zasmál, než jsem si uvědomil, ze bitcoiny v dnešních dnech mají úplně jinou hodnotu než tehdy. Pak nastoupila panika. Hledal jsem starý pevný disk úplně všude po dobu několika hodin, ale ukázalo se, že jsem jednoduše v ………… a bitcoiny jsou pryč. Alespoň se nejednalo o miliónovou cenu (v korunách ano) za mou idiotskou mysl, ale ani to není moc velká útěcha.“

Toto je velmi hořká pilulka a ukázkový příklad toho, proč je tak důležité dělat zálohu bitcoinového souboru wallet.dat. Psaní poznámek na papír se může v budoucnu ukázat jako velmi drahá nedbalost. Uživatelé by měli zálohovat soubor i na více médií, jako je USB disk, SD karty či cokoli jiného, které lze uložit na bezpečném místě.

Novější verze bitcoin peněženky umožňuje uživatelům vytvořit záložní soubor obsahující řetězec různých slov. Tento soubor se může použít k importu detailů o bitcoin peněžence do jiného softwaru, a to buď do počítače, nebo i mobilního telefonu.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter