ECB chce agresivněji rozhýbat úvěrový trh

Pozornosti médií již nějakou dobu uniká průběh měnové politiky Evropské centrální banky. Nikoli však pozornosti na trhu aktivních hráčů. Ti mají ještě v živé paměti 9. březen, kdy ECB zvedla stavidla a zahájila vlastní verzi programu kvantitativního uvolňování (QE), tj. nákupů vládních dluhopisů a dalších dluhových cenných papírů v měsíčním objemu 60 miliard eur, s cílem odvrátit deflaci a podpořit ekonomiku. Tomu ale předcházelo ještě jiné nekonvenční měnové opatření, na něž upozorňují tradeři a investoři jako na velmi slabé a nedostatečné.

V loňském září šéf ECB Mario Draghi oznámil rozhodnutí o zahájení nákupů aktivy krytých cenných papírů (ABS) a zajištěných dluhopisů. Program byl odstartován v listopadu se zaměřením na uvolnění úvěrového trhu, objem vyčleněných prostředků nicméně ECB nespecifikovala. Podle dat agentury Bloomberg nakoupila ECB od spuštění programu těchto „ABSek“ v hodnotě 11,2 miliardy eur, což je zhruba desetina částky vynaložené na nákupy zajištěných dluhopisů a méně než 3 procenta celkového objemu programu QE.

Program nákupu ABS je tak devět měsíců od spuštění terčem silné kritiky, mnozí ho považují za nedostatečně rychlý, tedy neefektivní. „Nyní dává smysl, aby manažeři programu pověření ECB oslovovali investory napřímo,“ komentuje situaci Rob Ford, londýnský správce peněz ve společnosti TwentyFour Asset Management. ECB dosud nakupovala tyto cenné papíry pouze od komerčních bank, podle zdrojů Bloomberg se ale sama ECB nyní chystá jít přímo za investory a podnikla v tomto ohledu již potřebné kroky. Jinými slovy, vložit do této snahy podpořit úvěrový trh „novou energii“.

ABS jsou typem dluhových cenných papírů, jejichž výnosy jsou zajištěny hotovostními toky z určité množiny podkladových aktiv, jimiž mohou být hypoteční úvěry, příjmy z vydaných kreditních karet, úvěry na nákup automobilů atd. Tato podkladová aktiva jsou často samostatně nelikvidní. Brzdou tohoto programu byl zatím nedostatek nových emisí ABS, které se spuštěním programu ECB nepodařilo nalákat, i dlouhý a složitý schvalovací a vypořádací proces takových nákupů.

Prodej ABS umožňuje přenos rizika z banky na investora a uvolnění prostoru pro úvěry korporátnímu sektoru. ECB nyní cílí na oživení trhu aktivy krytých cenných papírů, který se od roku 2010 ztenčil téměř o polovinu. Zatímco s nákupy krytých dluhopisů již ECB nějaké zkušenosti z minulosti má, trh ABS je pro ni zatím novým prostorem. Za tímto účelem si najala poradce BlackRock, NN Investment Partners, příslušnou divizi Deutsche Bank a další. Bude napodruhé úspěšnější?

Mělo by silné euro znervózňovat Draghiho?

Newsletter