Americké akcie dnes nakopla data. Cesta k vyšším sazbám je volná


22:12 • 10. března 2017

Tagy: Wall Street, americké akcie, Akcie, Fed

Americké akcie zakončily týden v plusu. Hlavním motorem růstu byla dobrá data z trhu práce. Díky nim jsme získali jednu ze dvou hlavních indicií ohledně možného navýšení sazeb už v březnu. Ke slovu se pak dostal i sám Trump.

Dnešní statistika amerického ministerstva práce ukázala, že v USA bylo v únoru vytvořeno celkem 235 tisíc nových pracovních míst v rámci soukromého sektoru vyjma zemědělství. Lednová data pak byla revidována směrem vzhůru, a to z 227 tisíc na 238 tisíc. Míra nezaměstnanosti pak klesla ze 4,8 % na 4,7 %.

Poměrně slušně dopadla i průměrná hodinová mzda, která za minulý měsíc vzrostla o 2,8 % meziročně. Lednový výsledek pak byl revidován z 2,5 % na 2,8 %. O něco hůře skončil tento ukazatel v meziměsíčním srovnání, kdy bylo dosaženo 0,2 % oproti očekávaným 0,3 %.

Americký trh práce je ve skvělé formě, ve všech směrech

Trh práce je tak, dá se říci, ve skvělé formě po všech směrech. K tomu, aby bylo očekávané zvýšení sazeb Fedu už během příštího týden potvrzeno, je potřeba dobrých inflačních dat. Ta se během dvou posledních měsíců držela (i v jádrovém vyjádření) nad 2% inflačním cílem americké centrální banky. Pokud tento trend potvrdí i středa, kdy bude zveřejněno tempo růstu cen za únor, cesta k vyšším sazbám bude naprosto volná.

Zajímavostí je, že se k dnešní statistice vyjádřil i sám prezident Trump. Ten si dnešní výsledek poměrně neskromně přisvojil, když řekl, že je v podstatě úspěchem jeho politiky, rozumějme chystaných reforem. Poněkud zarážející je pak fakt, když si vzpomeneme na některá dřívější Trumpova vyjádření, v rámci kterých označil dnešní zveřejněné ukazatele za poměrně nespolehlivé.

Odhady agentury Bloomberg již dnes pracují se 100% pravděpodobností navýšení úroků z pásma 0,5 % až 0,75 % do 0,75 % až 1 %. Další kolo, tedy posun do rozmezí 1 % až 1,25 %, je očekáván s 51% pravděpodobností v červnu.

Fed příští týden zvýší sazby. Už teď je to stoprocentní

V návaznosti na dnešní data si tak americké akcie připsaly následné zisky: Dow Jones je výše o +0,21 % až na 20 902,98 bodů. Nasdaq poskočil o +0,39 %, což odpovídá 5861,73 bodům. S&P 500 si připsal +0,33 %. Zavírací cena se tak zastavila na 2372,6 bodech.

Jednotlivé segmenty se vyvíjely následovně:

 Nejlepší výkon         

  1. Utility +0,8 %
  2. Telekomunikace +0,67 %
  3. Průmysl +0,67 %

Nejslabší výkon

  1. Reality -0,17 %
  2. Energetika -0,08 %
  3. Finance -0,03 %
Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.