Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Smutný graf: Evropské zisky zaostávají za americkými

Evropský podnikový sektor zápasí od finanční krize, která svět potkala v roce 2008, s jedním velkým problémem – pokulhávající ziskovostí. Podle týmu analytiků britské finanční společnosti Barclays, vedeným Dennisem Jose, je přitom na vině nízká inflace.

Navzdory tomu, že prodeje se v Evropě obecně pohybují na pokrizových maximech, ceny stagnují a firmy tak nedokáží využít tento příznivý stav k tomu, aby zvýšily ziskovou marži. Tak popisuje hlavní problém evropského podnikového sektoru zpráva společnosti Barclays.

„Může to být proto, že evropské podniky jsou spíše cenovými příjemci než cenovými tvůrci,“ zdůvodňuje takový vývoj zpráva Barclays, „dezinflace tak zde vede k ochabující ziskovosti.“

Američané pracují víc než Evropané. Češi jim téměř šlapou na paty

Pro evropské podniky je tak smutným faktem, že v otázce zisků zaostávají za americkými podniky stále víc a víc. To lze vyčíst i z následujícího grafu, který Barclays považuje za momentálně nejsmutnější obrázek pro Evropany.

Graf porovnává průměrný zisk na akcii v Evropě a v USA od roku 1990 až do současnosti. Zatímco do finanční krize v roce 2008 se evropským podnikům víceméně dařilo držet tempo z jejich americkými protějšky, od roku 2008 lze sledovat, jak Evropa za USA stále výrazněji zaostává.

Rozevírající se nůžky lze sledovat i na grafu porovnávající ziskovou marži:

Průzkum ECB: Chudoba a nerovnost v Evropě roste

Newsletter