Čínská aktualizace: Jak si vede jüan jako mezinárodní měna?

Čína před několika měsíci představila plán ohledně implementování svého jüanu jakožto široce obchodované mezinárodní měny. Jak moc byl rudý čínský drak v tomto směru úspěšný?

Podle posledních dat Banky pro mezinárodní platby se podíl čínské měny na koši těch nejvyužívanějších mezinárodních za poslední tři roky zdvojnásobil. Denní obrat dosahoval k dubnu 2016 202 miliard dolarů oproti 120 miliardám z roku 2013. Čínské měně se tak podařilo zvýšit svůj podíl na globálních devizových obchodech z 2 % až na 4 %. Nejobchodovanějším párem je dolar- jüan, kterému tak v rámci celosvětového hodnocení náleží šesté místo. Z hlediska nejvyužívanějších měn se jüan aktuálně nachází na osmém místě.

Jaké jsou šance na tvrdé čínské přistání?

„Čínská snaha o větší podíl jüanu na mezinárodních trzích se začíná jasně projevovat,“ řekl pro agenturu Bloomberg Eddie Cheung, Fx stratég banky Standard Chartered. „I přesto se však asijská měna potýká s trvajícími problémy. Jde především o omezený přístup investorů k aktivům denominovaných právě v jüanech. Stejně tak renmibi, jak se čínská měna rovněž přezdívá, čelí překážce v podobě nízké volatility.“

Studie banky dále ukázala, že nejvyužívanější měnou zůstává americký dolar. Celkem 88 % globálních devizových obchodů je provedeno právě v dolarech. Na druhém místě se pak nachází euro. Banka pro mezinárodní platby svá data získává na základě informací od centrálních bank a dalších subjektů, včetně téměř 1300 bank z 52 regionů světa.

Zpráva o rostoucím využití jüanu přišla měsíc před jeho zařazení do koše globálních devizových rezerv Mezinárodního měnového fondu. Doplní tak řady stávajících „veteránů“, kam patří dolar, euro, libra a japonský jen.

Newsletter