Geopolitická rizika? Nadhodnocené trhy je ignorují

Zdá se, že americké akciové trhy si nyní dělají, co chtějí. Ať už je na spadnutí válka mezi USA a KLDR, svět obchází strašidlo terorismu anebo vše kolem ničí hurikány, s cenami akcií to skoro ani nehne. Tradičně se v rámci akciového indexu S&P v průměru každé tři měsíce objevil propad v řádu 3-5 %. V současné době však zažívají americké akcie bezstarostnou desetiměsíční rally.

Jak server Zero Hedge citoval zprávu Deutsche Bank, v rámci indexu S&P se již 10 měsíců neobjevil významnější propad; na Wall Street nedošlo ke korekci ani ve výši 3 %. A jak naznačuje následující graf, jedná se o třetí nejdelší období, kdy americké akciové trhy zažívají takřka ničím nerušenou rally. Od dob druhé světové války vydržely bez propadu alespoň ve výši 3 % déle pouze v roce 1993 (11 měsíců) a 1995 (1 rok).

Nobelisté vs. Janet Yellenová: Finanční krize bude

Podle výpočtů Deutsche Bank je typický vývoj S&P 500 v souvislosti s politickými a geopolitickými šoky charakteristický nejprve ostrým krátkodobým výprodejem, po kterém následuje rychlé oživení. Podle historických dat od druhé světové války to obvykle vypadá takto:

  • Rychlý výrazný propad (medián -5,7 %)
  • Další tři týdny trh stále padá, aby našel své dno
  • Poté začíná růst a zhruba tři měsíce trvá, než se trh dostane na původní úroveň
  • V dalším období trh výrazně vroste (během následujících tří měsíců v průměru o 6,5 %, během roku pak o 13 %)

Co dělat s akciemi, když vypukne válka mezi USA a KLDR?

Jak uvádí zpráva Deutsche Bank, v roce 2017 byly všechny (poměrně skromné) výprodeje na Wall Street spojeny s geopolitickými obavami a událostmi. Šlo například o francouzské volby, napětí mezi Spojenými státy a Severní Koreou, turbulence v Trumpově administrativě či teroristické útoky. 

V důsledku téměř dvou bilionů dolarů, které centrální banky vložily od začátku roku na trh prostřednictvím programů kvantitativního uvolňování, se však tyto šoky, které by jinak mohly vyvolat zásadnější výprodeje, přeměnily jen na nepatrný šum. Finanční trhy jsou zaplavovány enormními objemy peněz, které zde však k neštěstí centrálních bankéřů zůstávají a stále vesele nafukují bubliny. To, že trhy v současné době velmi slabě reagují na vážná geopolitická rizika, je jen dalším z řady důkazů toho, že současná americká akciová rally je přece jen tak trochu odtržená od reality.

Vzdušné zámky na Wall Street: Nadhodnoceno 18 z 20 ukazatelů

Newsletter