Jak zlepšují vesmírné technologie náš život na Zemi?

„Proč stavíme satelity a létáme do vesmíru, když je na Zemi tolik nevyřešených a vážných problémů? Abychom pomohli lidem tady na Zemi,“ odpovídá ve svém nejnovějším sloupku pro World Economic Forum spoluzakladatel Planet Labs Will Marshall. Tuto otázku si pokládá asi hodně z nás. Jaké jsou však opravdové přínosy technologií pro vesmírné průzkumy? Stojí za ty multimilionové investice?

Jednohlasně stanovené cíle Spojenými národy v roce 2015, tzv. Sustainable Development Goals (SDG), jsou souhrnem výzev, kterým teď svět čelí. Vesmír je jedním z mnoha nástrojů, který může pomoci vyřešit tyto pozemské problémy. Globální pokrytí satelity poskytuje unikátní perspektivu založenou na faktech, které jsou schopny pomoct nám překonat naše největší výzvy a potíže. Informace a data, jež poskytují tato složitá zařízení, mohou pomoci s rozložením zemědělských ploch, nebo zastavit odlesňování Země. Objevily také díru v ozonové vrstvě a data z nich zůstávají klíčem k boji proti globálnímu oteplování. Pomohly nám taktéž propojit svět díky internetu a telekomunikacím, služby zkvalitňující život miliardám lidí. Už toho pro nás satelity hodně udělaly a udělají znovu, uvádí v příspěvku pro World Economic Forum Will Marshall. Tady je šest ze 17 bodů SDG, kterým by mohly satelity výrazně pomoci.

Napraví Musk nenapravitelné? Revoluční změny s nohama na zemi

Cílem číslo dva je podle OSN zamezit hladu na naší planetě. Satelity mohou zhodnotit pixel po pixelu, jak dobrá úroda obilí, rýže, či jiných plodin, se v dané oblasti nachází. To vede ke zkvalitňování péče o úrodu z hlediska zavlažování, hnojení a optimálního období, kdy úrodu sklidit.

Číslem šest na seznamu je čistá voda na Zemi. Satelity mohou kontrolovat hladiny v umělých nádržích a varovat tak včas obyvatele oblastí před suchem, nebo spolupracovat na sdílení vodních zdrojů v sousedících oblastech.

Z vesmíru do středu Země: Elon Musk plánuje 3D síť tunelů

Dalšími oblastmi, v kterých mohou především satelitní technologie pomoci, jsou globální oteplování a podmořský život. Často jsou první indikace změny v životním prostředí pozorovány na velmi odlehlých a těžko dostupných místech. Správná síť satelitů tak může zrychlit reakční dobu, například při tání ledovců nebo odlesnění. Zajímavým benefitem je pak funkce satelitů jako „hlídače“ před ilegálním rybolovem pomocí identifikačních transpondérů. Tím se zachovává krása podmořského života jakou ji obyvatelé planety chtějí mít.

Bezos chce do vesmíru. Dotuje svůj sen penězmi z Amazonu

Hlavní dva body SDG, které jsou klíčové pro kvalitu našeho života jsou míra zdraví a vzdělání. Ptáte se, jak mohou satelity či jiné kosmické technologie pomoci se vzděláváním? Jednoduše, pomocí rozšíření internetu i do zatím nepropojených oblastí. V současnosti má pouze polovina lidí naší planety přístup k internetu. Nové satelity jako ty vyráběné společnostmi SpaceX či OneWeb by mohly propojit i obyvatele z těžko dostupných regionů. To zároveň posiluje i úroveň vzdělání v medicíně, která je v rozvojových zemích na velmi špatné úrovni.

 

Newsletter