Vládní krize šla mimo českou ekonomiku. Důvěra se nezměnila

AKTUALIZOVÁNO – Celková důvěra v domácí ekonomiku se v květnu téměř nezměnila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený v bazickém indexu, oproti dubnu mírně klesl o 0,2 bodu na hodnotu 97,2. Oznámil to dnes Český statistický úřad. 

Nadále vysoký index důvěry podle ekonoma skupiny Roklen Michala Šoltése naznačuje, že současná ekonomika není citlivá ke zvýšené politické nejistotě, to je vzhledem k blížícím se volbám dobrá zpráva. „Důvěra spotřebitelů v ekonomiku je i nadále nejpozitivnějším prvkem celkově vysoké důvěry. Domácnosti tím potvrzují data z trhu práce, zaměstnanci se neobávají ztráty zaměstnání. Optimismus je podpořen i silným růstem mezd,“ dodal Šoltés.

Indikátor důvěry podnikatelů se v květnu meziměsíčně mírně snížil o 0,2 bodu na hodnotu 94,9. Indikátor důvěry spotřebitelů se nezměnil a zůstal na hodnotě 108,4. Ve srovnání s loňským květnem jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.

Důvěra podnikatelů v odvětví průmyslu zůstala na přibližně stejné úrovni jako v minulém měsíci. Indikátor důvěry se velmi mírně snížil o 0,1 bodu na hodnotu 93,6. Podobně jako v dubnu zhodnotili respondenti svou současnou celkovou ekonomickou situaci přibližně stejně. Hodnocení současné celkové i zahraniční poptávky se podle posledního konjunkturálního průzkumu téměř nezměnilo.

Důvěra podnikatelů v odvětví obchodu v meziměsíčním srovnání poklesla. Indikátor důvěry se snížil o dva body na hodnotu 98,1. 

Důvěra podnikatelů ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se meziměsíčně nezměnila. Indikátor důvěry zůstal na stejné hodnotě 97,7.

Newsletter