Roklen index blahobytu: Němcům blíž, na Američany ztrácíme

Míra blahobytu v České republice se opět mírně přiblížila německé úrovni. Na druhou stranu si občané Spojených států amerických žijí ve srovnání s Čechy stále lépe. Říká to červnový výsledek měsíčně vydávaného Roklen indexu blahobytu.

Od února, kdy probíhá výpočet tohoto indexu, se míra blahobytu lidí v České republice přiblížila Německu o dva procentní body. Ještě v únoru tato míra činila 30,73 %, nyní je to již 32,88 %. Potvrzuje se tak silný letošní růst mezd v české ekonomice, jenž stačí na to, aby se naše životní úroveň mírně přibližovala úrovni největší evropské ekonomiky.

Na druhou stranu negativní nálada týkající se nejen trhu práce, kterou šíří republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump, není podložena realitou. Americká nezaměstnanost je na úrovni bezprostředně předcházející finanční krizi a mzdy rostou. Ačkoli tvorba pracovních míst se v USA v poslední době zadrhává, nic to nemění na tom, že životní úroveň Američanů je nejvyšší v historii. Zlepšující se blahobytu občanů USA potvrzuje i index blahobytu, podle něhož dosahovala životní úroveň Čechů pouze 23,22 % té americké.

V případě srovnání se Slovenskem se České republice opět podařilo mírně navýšit náskok na 170 % míry blahobytu východních sousedů.

Míra blahobytu České republiky v porovnání s jednotlivými státy – červen 2016

Slovensko 169,99%
Německo 32,88%
USA 23,22%

Zdroj: Roklen Research

Míra blahobytu České republiky v porovnání s jednotlivými státy – květen 2016

Slovensko 162,47%
Německo 32,41%
USA 24,34%

Zdroj: Roklen Research

O Roklen indexu blahobytu

Roklen index blahobytu byl sestaven finanční skupinou Roklen za účelem porovnání životních nákladů ve vybraných zemích na základě zjednodušeného koše zboží a služeb. Tento koš byl inspirován šesti nejvíce vyhledávanými položkami za účelem porovnání cen ze srovnávacího internetového webu www.humuch.com.

Výstupem indexu je procentní vyjádření blahobytu v České republice vzhledem k porovnávaným zemím (Německo, USA, Slovensko). Index tudíž vyjadřuje, kolik si toho může občan České republiky dovolit za svůj měsíční disponibilní příjem po zdanění vzhledem k občanům srovnávaných zemí. Základem pro srovnání se stala velikost reprezentativního koše, který lze pořídit za průměrnou měsíční disponibilní mzdu po zdanění.

Reprezentativní koš je složen z následujících položek: měsíční nájemné za jednopokojový byt v centru města, měsíční platba za internet, 1 litr benzínu, 1 kg banánů, 1 porce cappuccina v restauraci a cena za 6 km jízdy taxislužbou. Váhy měsíčního nájemného a měsíční platby za internet byly vypočteny v procentním vyjádření k měsíčnímu příjmu. Váhy zbylých položek byly určeny na základě přepočtených vah spotřebního koše pro výpočet indexu spotřebitelských cen Českého statistického úřadu platné od roku 2012.

Ceny jednotlivých položek reprezentativního koše jsou zprůměrované ceny pro tři největší města porovnávaných zemí. V případě Slovenské republiky se jedná pouze o data ze dvou největších měst – Bratislava a Košice.

Data pro tento reprezentativní koš jakožto i pro průměrnou měsíční disponibilní mzdu byla čerpána z internetového webu www.numbeo.com, za jejichž správnost finanční skupina Roklen neručí. Data jsou pro účely indexu aktualizována jednou měsíčně.

TIP: Jak silně je česká koruna podhodnocena vůči euru či americkému dolaru? Sledujte nový Roklen index síly koruny.

Newsletter