Moderní americká recese? Může za ni Fed

Období od finanční a následné hospodářské krize z let 2008 až 2009 nebylo pro americkou ekonomiku zrovna zlatými časy. Ba naopak, jedná se o třetí nejdelší etapu v amerických dějinách, kdy se průměrný hospodářský růst pohyboval kolem hranice dvou procent. Výrazné zpomalování americké ekonomiky je však patrné v celé druhé polovině 20. století. A kdo má na tom největší zásluhu? Podle analytiků z Goldman Sachs to není nikdo jiný než Fed.

Jak ukazuje následující graf od Deutsche Bank publikovaný na serveru Zero Hedge, posledních 32 čtvrtletí se průměrný růst americké ekonomiky pohybuje kolem dvou procent. Jedná se tak o třetí nejdelší z nejslabších etap, kdy americká ekonomika rovněž rostla takto pomalu. Průměrný růst přitom od druhé světové války nezadržitelně klesá.

Yellenová: Další finanční krize je v „naší době“ nepravděpodobná

Je to proto, že už je americká ekonomika tak vyspělá a že už zkrátka nemá kam růst? Podle analytiků z Goldman Sachs je problém jinde, a sice v politice Federálního rezervního systému. Podle zprávy určené klientům, kterou citoval server Zero Hedge, přispělo chování Fedu k většině recesí, které americkou ekonomiku potkaly od druhé světové války.

Goldman Sachs začíná historickým přehledem 33 recesí, kterými si Spojené státy prošly od 50. let 19.století, a dále se soustředí především na jejich příčiny. Výchozím bodem analýzy je pohled na příspěvky k tvorbě HDP jeho jednotlivých složek a jejich vývoje v době recesí. Jak ukazuje následující graf, největší propad obvykle zaznamenají investice, ať už jde o ty podnikové či o investice domácností do bydlení.

Na co však investice tak prudce reagují? Podle Goldman Sachs platí, že zatímco před druhou světovou válkou se recese do reálné ekonomiky často přelila z finančního sektoru, po válce už byla většina z nich vedle ropných šoků způsobena zpřísněním měnové politiky. Jak ukazuje následující graf, zvýšení úrokových sazeb Fedu bylo obvykle následováno „finanční událostí“.

Silná recese v USA? Top banky jsou „ready“. Alespoň dle Fedu

Z 33 analyzovaných recesí potkalo americkou ekonomiku 21 z nich v době před druhou světovou válkou. Zbylých 12 případů tak tvoří „moderní recese“. Následující tabulka ukazuje, jaké faktory je měly na svědomí. Zatímco v době před druhou světovou válkou byl nejčastější příčinou kolaps cen aktiv, v době po válce to byla právě měnová politika. Zpřísnění měnové politiky Fedu způsobilo podle analýzy Golman Sachs 7 z 12 recesí v moderních amerických dějinách.

Jak vznikají krize? Stačí mít příběh, tvrdí nobelista

Newsletter