Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Inflační raketa. Růst cen +1,5 %. O krok blíže k ukončení intervencí?

Listopadová inflace překvapila. Všeobecné očekávání bylo nastaveno poměrně vysoko, a to na 1,3 % meziročně. O to větším překvapením bylo, když se konečná čísla zastavila na 1,5 %, resp. na 0,3 % meziměsíčně. Jde o vůbec nejvyšší číslo od června 2013.

Vývoj cen ovlivnil výrazně segment potravin a nealkoholických nápojů, kde jsme byli svědky přesunutí z říjnové ztráty 1,2 % na růst o velikosti 1,6 %. Ještě větší vliv však byl pozorován v oblasti alkoholických nápojů a tabáku, který zaznamenal meziroční nárůst o 5,7 %. V oddíle doprava pak došlo na zmírnění poklesu cen pohonných hmot, a to na 0,3 % po říjnovém poklesu o 3,2 %.

„S odezněním brzdícího efektu poklesu meziročních cen pohonných hmot dostává inflace prostor pro rychlejší růst. Je velmi pravděpodobné, že na začátku příštího roku bude inflace pokračovat v konvergenci k dvouprocentnímu cíli ČNB. Umím si představit, že do poloviny příštího roku bude hodnota inflace nad hranicí dvou procent a ČNB bude mít dostatek prostoru pro ukončení invervencí.” říká ekonom společnosti Roklen Michal Šoltés.

Mimo ropu je dalším důležitým proinflačním faktorem také meziroční růst průměrných mezd, který dosáhl ve třetím čtvrtletí v nominálním vyjádření hodnoty 4,5 %, přičemž očekáváme, že i ve čtvrtém čtvrtletí by měly mzdy meziročně zaznamenat velmi podobné tempo růstu, doplnil ekonom společnosti Roklen Jaromír Gec.

„Míra inflace v listopadu překvapila trh i centrální bankéře, když citelně předčila jejich očekávání a dostala se bezpečně do tolerančního pásma České národní banky, jejž stanovuje při svém inflačním cílování,“ okomentoval dnešní čísla hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. „Klíčovým důvodem současného zrychlování tempa růstu obecné cenové hladiny je odeznívání bazického efektu cen ropy na světových trzích. Korunové ceny této strategické suroviny se během čtvrtého kvartálu ocitají při meziročním srovnání po delší době opět trvaleji v kladných hodnotách. Tento vývoj je výsledkem aktuální stabilizace a růstu ceny ropy jako takové, posilování dolaru související se zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem a jeho chystanými opatřeními v národohospodářské oblasti a v neposlední řadě také loňským vývojem ceny ropy, kdy surovina v posledních dvou měsících roku citelně zlevňovala.“

Podle Kovandy lze další zesílení inflačního působení na úkor zmíněných cen energií očekávat v prosinci a lednu. „Míra inflace však i tak zůstane i v nadcházejících měsících pod inflačním cílem České národní banky,“ dodal ekonom. „Tím pádem bude ČNB pokračovat v udržování svého intervenčního režimu minimálně do druhého čtvrtletí roku 2017, ale pravděpodobněji ještě dále. Vyloučit stále nelze ani ukončení režimu až za horizontem roku 2017. Dnešní data ale zvyšují pravděpodobnost „překvapivého“ ukončení závazku už ve druhém čtvrtletí roku 2017.“

Newsletter