Itálie zachraňuje nejstarší banku světa

Itálie vydala zákon o záchraně topící se Monte dei Paschi di Siena, nejstarší dosud fungující banky na světě. Do finanční instituce z Toskánska, která byla založena v roce 1472, italský stát nalije 5,4 miliardy eur a za to postupně převezme 70% podíl v bance. Informoval o tom server finanzen.net.

Největší současné riziko na evropských trzích má tuto tvář

Tato čtvrtá největší italská banka podle hodnoty aktiv se již roky potýká s jednou krizí za druhou. V loňském červenci propadla v testu na kapitálovou přiměřenost. Poté, co ztroskotal poslední pokus o soukromou záchranu navýšením kapitálu o pět miliard eur, požádala Monte dei Paschi v prosinci italský stát o pomoc. Tu následně posvětila Evropská komise poté, co banka souhlasila s novým obchodním modelem a odbouráním svých dluhů.

Kvůli vysokému podílu špatných úvěrů jsou banky hlavním slabým článkem stagnující italské ekonomiky. Pod horami nedobytných úvěrů se totiž zmítají i další bankovní domy.

Italská bankovní horečka klesla, i tak se zdraví pacienta nelepší

Spolu se záchranou Monte dei Paschi italská vláda navíc rozhodla, že poskytne až 17 miliard euro na spořádanou likvidaci dvou finančních institucí Veneto Banca a Banca Popolare di Vicenza, které Evropská centrální banka zařadila mezi banky, které již nejsou schopné přežít.

Kritici Evropskou komisi a italskou vládu viní z toho, že nerespektovaly nová pravidla pro postup v případě krizových bank, jelikož nyní musí tyto instituce opět zachraňovat za peníze z kapes daňových poplatníků.

Italský ministr hospodářství Pier Carlo Padoan podle ČTK na začátku července uvedl, že záchrana Monte dei Paschi je nesmírně důležitá jak pro banku, tak pro italský bankovní systém, a že investice bude Itálií plně uhrazena, neřekl ale kdy. Záchranný plán by měl skončit v roce 2021, kdy také stát z banky odejde.

Newsletter