Tomšík (ČNB): Investoři sázející na silnou korunu se mohou spálit

Investoři pozor, zní z řad ČNB. Na vašich objemných sázkách na zpevnění koruny se můžete šeredně spálit, řekl pro agenturu Reuters viceguvernér centrální banky Vladimír Tomšík.

Podle Tomšíka už investoři vsadili na budoucí posílení koruny desítky miliard euro. Korunový trh se tak stal silně překoupený, což se vzhledem k jeho „mělkosti“ může spekulantům vymstít. Agentura Reuters k tomu navíc dodává, že odhady analytiků ohledně objemu „long“ pozic na CZK dosahují 20 až 25 miliard euro.

„Růst dlouhých korunových pozic je značný. Hovoříme o desítkách miliard euro,“ řekl Tomšík. „Pokud tuto sumu srovnáme s objemem českého exportu, je jasné, že je trh překoupený. Spekulanti by se tudíž mohli ošklivě spálit.“

I přesto, že ČNB věří v pouze mírné posílení CZK v dlouhodobějším rámci poté, co uvolní kurzový závazek, snaží se slovními intervencemi mírnit očekávání trhu. Fakt, že se koruna nevrátí na hodnoty před intervencemi, tedy do pásma 25,50 až 25,70 EURCZK, argumentuje především růstem českých mezd a inflace nad úrovně eurozóny. Stejně tak je nutné vzít v potaz fakt, že koruna byla v roce 2013 lehce nadhodnocená.

Konec intervencí v dubnu, či v květnu. Jak ho zobchodovat?

Tomšík se v tomto směru zaměřil i na ty investory, kteří ke spekulaci využívají české dluhopisy. Podle něj si budou muset po tzv. exitu projít nejen „mělkým“ devizovým trhem, ale rovněž tím dluhopisovým, který je v tom samém stavu.

A jak bude „korunový svět“ vypadat poté, co ČNB závazek opustí? Banka plánuje nastolení řízeného floatingu, skrze který bude používat objemové intervence. K čemu tedy nedoje, je nastolení jakékoliv nové kurzové hranice. Z hlediska jasnějšího termínu se stále jako nejpravděpodobnější jeví polovina roku 2017. Vše se však bude odvíjet od ekonomických podmínek, především od vývoje inflace.

JPMorgan ke koruně: Hedging exportérů silně poroste

Právě tempo růstu cen dosáhlo v prosinci inflačního cíle ČNB na 2 %. Mezi investory, především těmi zahraničními, se tehdy rozjela spekulace o možném dřívějším ukončení kurzového režimu, což se projevilo především na krátkodobých EURCZK forwardech a na krátkodobých státních dluhopisech.

To však byl vývoj zhruba před 14 dny. Současná situace je, především díky předchozím slovním intervencím (viz viceguvernér ČNB Hampl, který hovořil o možném posunutí exitu až za červen) klidnější. Situace na forwardech se vrátila téměř na hodnoty před druhým lednovým týdnem, výnosy bondů se rovněž zvýšily.

Zahraniční spekulanty už české dluhopisy tak netáhnou. Vinou ČNB

Hampl: ČNB nemá kam spěchat, po „exitu“ čekejme vyšší volatilitu

Newsletter