Za osm týdnů korekce, do dvou let krach

Podle některých investičních expertů se máme připravit na to, že již letos na podzim dorazí na trhy nepříjemná korekce. Velký krach pak prý můžeme očekávat do dvou let. A důvod? Opět centrální banky.

Nevyhnutelná korekce

První výraznější korekce by měla na burzy dorazit v říjnu. Trhy by přitom měly spadnout o 10 procent. Je o tom přesvědčen analytik a předseda švýcarské investiční a poradenské společnosti Werthstein Institut, Giles Keating. Za dva roky potom podle něj trhům hrozí ten opravdový krach.

Důvodem není vývoj ekonomiky, ale politika nízkých úrokových sazeb, na které stále lpí centrální banky. Důsledkem je zaplavení trhu penězi, které vede investory k nesprávnému jednání, jako například pouštění se do neprofitabilních investic. Chybějící korekce prostřednictvím zvýšení úrokových sazeb bude kompenzována samotným trhem, takže desetiprocentní propad je nevyhnutelný, řekl podle serveru Finanzen.net Keating pro americkou televizní stanici CNBC.

Americký Fed na rozdíl od řady jiných centrálních bank sice již sazby postupně zvýšil do pásma 1,00 – 1,25 %, ale i to je podle Keatinga stále málo, aby to trh korigovalo. Další zvýšení úrokových sazeb Fedu by mělo přijít podle CME Group se 48% pravděpodobností v prosinci. To by však podle Keatinga bylo příliš pozdě a v příliš malém rozsahu, aby to nadcházející korekci na trhu a následnému krachu za dva roky zabránilo.

Největší krize našeho života

S Keatingem a jeho načasováním souhlasí i respektovaný investor Jim Rogers. Extrémně expanzivní měnová politika v kombinaci s obřím zadlužováním podle něj vyvolá krizi, která bude tou nejhorší, jakou ve svém životě zažijeme. První náznaky podle něj možná zaznamenáme letos na podzim, k jejímu plnohodnotnému vypuknutí by ale mohlo dojít až v roce 2018, nebo až 2019.

Pravdou je, že zadlužení se celosvětově stále výrazně prohlubuje. Podle Institutu pro mezinárodní finance činil koncem loňského roku celkový dluh států, firem a domácností již 215,5 bilionu dolarů, neboli 325 % ročního světového HDP. A trend je nadále rostoucí.

Světová ekonomika v nebezpečí. Dluhová lavina je neúprosná

Další recesi v USA způsobí spotřebitelský dluh. Již v roce 2019

Již poslední finanční krize, která vypukla v roce 2008, byla zlá, ale vzhledem k vysokému globálnímu zadlužení bude ta příští dle Rogerse tou nejhorší, jakou zažijeme. Rogers rovněž kritizuje extrémně expanzívní měnovou politiku centrálních bank, která podle něj sice měla vytvořit prostředky a řešení minulé finanční krize, ale zároveň představuje základ dnešního ještě vyššího zadlužení a krize příští. „To, co se děje, je naprosto absurdní,“ cituje Rogerse server Finanzen100.de.

Varovné signály?

I následující krize podle něj začne opět v malém jako v roce 2007, kdy napřed zbankrotoval Island. To, že šlo o první varovný signál, se zjistilo až mnohem později. A právě tento scénář by se mohl opakovat, předpovídá Rogers.

Nyní jsou podle něj již některé americké státy prakticky na pokraji bankrotu. Rovněž i v Kanadě začínají být pomalu zřejmé problémy, které způsobila expanzivní měnová politika. Zda jsou to varovné signály, to se prý teprve ukáže.

Možný návrat k recesi? Jak vidí 3Q experti Saxo Bank?

„Žádná naděje“

Podle investiční legendy budou prostředky, kterými bude svět bojovat s příští krizí, stejné jako dnes. Možná, že se tím podaří opět odvrátit to nejhorší, ale později už nebude žádná naděje. Důsledky pro reálnou ekonomiku budou ohromné. Pak se podle Rogerse ukáže, jak tento měnověpolitický experiment dopadne.

Korekce – ano, či ne?

Můžeme se tedy v první řadě připravit na podzimní korekci? Těžko říct. Ne všichni s výše uvedenými černými předpověďmi totiž souhlasí. Například podle profesora financí Jeremy Siegela z Wharton School of the University of Pennsylvania existuje řada důvodů, které hovoří pro pokračování dosavadní rally. Vyšší příjmy domácností a pokračující globální ekonomický růst jsou podle něj pozitivní motivy, díky kterým investoři svůj optimismus zřejmě zatím neztratí.

Rozbuška příští krize? Miliardový fond ji identifikoval

Newsletter