Kalendářové investování. Tři data, tři krachy?

Pokud jste investor, který si všechny klíčové události zaznamenává do kalendáře, měli byste si připravit nejlépe červenou tužku. V letošním roce nás totiž čekají přesně tři významná data, která by mohla být spojená s krachem amerických trhů. Která to jsou? Na to odpovídá „věštec“, který v minulosti úspěšně předpověděl celkem čtyři tržní pády.

Sandy Jadeja je stratég a specialista na technickou analýzu ve společnosti Core Spreads. Podle něj by si investoři měli do kalendáře zapsat následující data:

  • Období od 26. až 30. srpna 2016
  • 26. září 2016
  • 20. říjen 2016

Právě v těchto dnech by se americké trhy měly propadnout takovým způsobem, jehož potenciál bude mít dostatek síly na to, aby s sebou stáhl i zbytek světa.

„Čeká nás velice zajímavé období,“ řekl Jadeja v rozhovoru pro server Business Insider. „Co nám bezesporu ještě přitíží, je fakt, že se potýkáme s tolika problémy, od nejistoty na finančních trzích, včetně těch měnových a komoditních, až po neúměrný růst cen realitního sektoru. Proto bychom měli využít veškeré informace, nástroje a technologie jako výhodu, která nám umožní připravit se a ubránit se nadcházející bouři.“

Král načasování trhu

Letmé konstatování toho, že se trh v ten či onen den propadne, není na první pohled zrovna košer. Pravdou je, že při detailnějším pohledu na Jadejovu práci by oko nejednoho obchodníka mělo zpozornět.

V roce 2005 Jadeja varoval zhruba dva tisíce investorů, když v tu dobu vystupoval na konferencích v Číně, USA a v Dubaji tím, že předpověděl krach amerického realitního trhu, a to přesně osm týdnů před jeho skutečnou realizací.

Na konci července loňského roku, konkrétně 31.7.2015, upozornil investory prostřednictvím serveru CNBC na to, že „18. srpna se stane něco velkého, a proto by se obchodníci měli připravit na vybírání zisků a následné vyčkávání mimo trh.“ Přesně ve zmiňovaný den se na indexu Dow Jones objevil tzv. „flash crash“, vinou kterého odepsal 2198 bodů, neboli -12,5 % během čtyř obchodních dní.

Poté, 28. srpna 2015, přišlo další varování. „V příštích dnech nás čeká další pokles, jehož začátek můžeme očekávat v době od 14. až  do 17. září.“  Věštba se opět vyplnila, Dow Jones spadl o 991 bodů, tedy o -5,8 % během čtyř obchodních seancí.

Výčet predikčních úspěchů pak uzavírá 1. říjen 2015, kdy Jadeja pro CNBC sdělil, že „4. ledna 2016 budou trhy čelit výrazné „medvědí“ náladě, která je i přes „býčí“ konsensus Wall Street pošle do ztráty.“ Přesně v ten den, se propadly nejen americké, ale i ty světové trhy, přičemž sledovaný Dow Jones odepsal 1955 bodů, tedy -11,2 % v průběhu jedenácti dnů.

Jak číst trhy?

Technická analýza je založena na historických datech, resp. grafech, a jejich opakujících se vzorech. Ty nám sice neřeknou, který fundament trhy pohne, ovšem naznačí, kdy ke změně pravděpodobně dojde. A právě teď se ocitáme na začátku „bouřlivé cesty směrem k roku 2018.“

„Aktuálně se nacházíme ve velice nebezpečné časové zóně ohraničené rokem 2011 a 2018,“ tvrdí Jadeja. „V podstatě jde o 84letý cyklus, kterému předcházel ten v rozmezí let 1928 až 1934, tedy doba, kdy svět ovládla Velká deprese.“

Jadeja pak oba zmiňované cykly graficky porovnává, aby tak ve výsledku potvrdil, že jde o dva zrcadlově si silně podobné trendy.

1928-1934

2011-2018

„Tento cyklus [1928-1934] je v podstatě stejný jako ten, ve kterém se aktuálně nacházíme,“ tvrdí investor. „A já se obávám, že se v jeho rámci rýsuje další ekonomická hrozba, která potrvá až do roku 2018. Během té se můžeme dočkat výrazných propadů, které poškodí především nepřipravené investory.“

Pravdou je, že proti možným výplachům datovaným na přesné dny se lze bránit, a to správným načasováním.

„Je možné využít data trhů k předvídání cílových cen. Jakmile bude jasné, že ceny a načasování sedí, existuje více než průměrná pravděpodobnost, že na výkyvy opravdu dojde. Jakmile se tak stane, investoři, kteří čas a ceny správně spárovali, by měli být naprosto v klidu, jelikož se na danou situaci už dávno připravili.“
 

Newsletter