Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Co řeknou staří medvědi o těch mladých?

Rok 2016 se na světových trzích prozatím nese ve znamení rudých čísel. Americké akcie letos hromadně odepsaly více jak 6,5 %, německé dokonce až 9 % a neušetřena nebyla ani Praha, u které svítí rudá čtyřka. Propad čínských trhů společně se zpomalením druhé největší ekonomiky světa doplněný o pád komodit, kterému vévodí ropa, stál za hromadném výprodeji, jenž vyústil ve velký „medvědí“ nástup na světovou akciovou scénu.

Taková situace je přímo ideální pro, někdy až zbrklé, spekulace ohledně dalšího možného vývoje. Mezi ty se zařazuje i historické srovnání světových trhů, kterého se jako poslední zhostila americká banka Morgan Stanley. V rámci své poslední studie se „Morgani“ zaměřili na více jak 40 předešlých medvědích trhů, aby tak dospěli k možným spojitostem vztahujících se i k aktuálnímu dění.

Jak dlouho a jak moc?

Analyzovaná data ukázala, že v průměru historický propad trhů trval zhruba 190 obchodních dní, přičemž investoři mohou očekávat až 30% pokles. V případě amerického indexu S&P500 trvá pád o něco málo déle, medián amerického medvěda se zastavil na 272 dnech, přičemž v průměru doprovázen 28% pádem trhů (viz tabulka č.1 a č.2).

V rámci celosvětového pohledu jsou na tom akcie ještě hůře. Jejich vůdcem je japonský index Nikkei, který má na svém účtu medvěda dlouhého 568 bolestivých obchodních dní, které si prošel během tzv. ztracené dekády. O něco lépe je na tom již zmiňovaný S&P500, za kterým pak stojí MSCI All-Country World index a poté britský FTSE (viz tabulka č.2).

Dost bídně na tom jsou i rozvojové trhy. Index MSCI Emerging Markets je se svým aktuálním poklesem o 35 %, který trvá již 362 obchodních dní, rozhodně mezi největšími smolaři (viz tabulka č.3). Na druhou stranu i v takovém výprodeji se dá najít něco pozitivního. Morgan Stanley poukazuje na fakt, že z historického hlediska trvaly propady v tomto případě „pouze“ 121 dní a odepsáno bylo přibližně 31 %.

Pohled do detailu

Z hlediska jednotlivých sektorů je zpomalení světové ekonomiky doplněné o propad komodit nejvíce bolestivé pro energetický sektor a oblast materiálů. Z historického hlediska je ale prostor pro další pokles otevřen i pro další sektory, což se týká především zbytného spotřebního zboží, technologií a utilit (viz tabulka č.4).

Co se stane poté?

Největší otázkou ale stále zůstává, co se stane po tak razantních postupech. Historická data (logicky) ukazují, že v případě celosvětového indexu MSCI následoval během 12 měsíců rapidní nárůst až o 30 % (viz graf č.1). Obdobně je na tom i S&P500, který si za tu samou dobu připsal 18 % (viz graf č.2).

Na základě toho staví Morgan Stanley i svá doporučení. Hlavním favoritem na „buy“ je sektor financí, a to napříč celým světem. Naopak pozor by si investoři měli dát na spotřebitelský segment, stejně tak i na zdravotnictví a již zmiňované utility.

Newsletter