Hedgeové fondy nad propastí? Můžou za to prý nesmyslné trhy

Po desetiletích strávených nad studováním ekonomických trendů, politiky a měnových obchodů se manažer klasického hedgeového fondu Mark Spindel rozhodl s byznysem skoncovat. Není sám, mnoho jeho kolegů označuje současné chování trhů za nesmyslné, a proto raději hází flintu do žita. Jsou tak klasické hedgeové fondy na pokraji vymření?

Macro-managers, neboli manažeři globálních hedgeových fondů, se v současnosti nacházejí ve velmi těžkém období. Jedním z nich je také Spindel, který boj s nepředvídatelným trhem vzdal a zavřel svůj devět let starý fond. Byl totiž poslední dobou naprosto zmatený nezvyklým chováním trhů, které jsou ovlivňovány především velmi nízkou volatilitou.

„Cítil jsem, že intenzita sledování a studování trhů v časech zvyšujícího se hospodářského a politického zmatku je velmi vysoká,“ uvedl pro Bloomberg zakladatel Potomac River Capital.

Mnozí vedoucí hedgeových fondů, nadneseně řečeno dědicové strategie George Sorose, čelí značnému útlumu. Letos někteří z nich sotva vydělali peníze. V porovnání s nimi se navíc daleko lépe daří indexovým fondům, a proto se investoři poohlížejí spíše po těchto alternativních možnostech.

Maximální efekt „Goldilocks“ & oslabující vize „Trump trade“

Velké ryby v byznyse hedgeových fondů jako Andrew Law či Alan Howard tak zažívají ztráty nebo minimálně nejhorší rok v historii jejich podnikání. Syn George Sorose zase minulý měsíc prohlásil, že jejich rodinná firma se musela spokojit s daleko menším množstvím obchodů než obvykle, a to kvůli „špatným tržním příležitostem“.

Podle serveru Bloomberg se teď nabízí jasná otázka: Vyplatí se stále provozovat klasické – lidmi řízené hedgeové fondy? Investoři ze „staré školy“ si před léty přišli na velké peníze zejména díky nedokonalosti trhu. Trhy nebyly tak rychlé a efektivní a dobří manažeři fondů měli přístup k informacím, který měla jen hrstka vyvolených. Trendům šlo tehdy i snadněji porozumět.

Dnes se díky technologiím informace rozšiřují rychleji, a to velkému počtu lidí v podstatě naráz. Některé algoritmy pak dokáží zachytit cenové anomálie téměř okamžitě. Tvrdou konkurenci lze pozorovat i na číslech. Během prvního pololetí roku 2017 vydělali macro-managers v průměru méně než jedno procento a za posledních pět let, podle dat Hedge Fund Research, vydělali svým investorům sotva nějaké peníze.

Bez bázně a hany. Akcioví býci vesele obchodují dál

Nelze se tedy divit, že investoři k této strategii ztratili důvěru. V prvním čtvrtletí tohoto roku stáhli od macro-managers 3,8 miliardy dolarů, což odpovídá pátému čtvrtletí výběrů v řadě. Do hedgeových fondů řízených umělou inteligencí naopak nově investovali 4,9 miliardy dolarů.

„Veřejným tajemstvím je, že macro-managers měli za posledních sedm let vydělávat, a to zejména z důvodu všech těch politických a hospodářských událostí. To, že tu nebyla příležitost, jednoduše není pravda. Trhy se naopak pohybovaly ze strany na stranu,“ uvedl zástupce Cambridge Associates Adam Duncan. Podle něj se manažeři báli na sebe vzít více rizika. Řešením prý může být kompletní změna strategie minulých let nebo alespoň častější změna zainvestovaných pozic.

 

Newsletter