Citi: „Nekonzistentní“ Fed nikdy nedosáhne normálu

Federálnímu rezervnímu systému se podle hlavního ekonoma Citigroup do další recese nepodaří zvýšit referenční úrokovou sazbu ani na 2 procenta. Díky příštímu poklesu bude pravděpodobně rozhodnuto o záporných úrokových sazbách. „Víme, že Fed zvýší sazby jen málo, nikoli na vysokou úroveň,“ řekl Willem Buiter CNBC. „Koncem roku 2016 můžeme být sotva na 1 procentu. Nemyslím si, že se v tomto cyklu dostaneme k dvěma procentům. Budeme zpět na nule, než řeknete „švec“.“

Fed: Vyšší sazby na spadnutí? Většina je pro

Buiter kritizoval americkou centrální banku, která je podle něj „systematicky špatně vedena „ a „maximalizuje míru nejistoty.“ Centrální banka by, podle něj, neměla „komunikovat skrz výbor,“ a dodal, že členové Federálního rezervního systému jednotlivě vysílají smíšené zprávy v po sobě jdoucích vystoupeních či rozhovorech. „Je to mimořádně neužitečné,“ řekl. „Není zde žádná konzistentní zpráva, která by byla závislá na datech. Je závislá na zmatku.“

Obchodníci i nadále usilují o srozumitelnou zprávu o tom, zda bude Fed na svém prosincovém zasedání sazby zvyšovat. Centrální banka je u nuly drží od globální finanční krize.

Buiter poznamenal, že věří, že Fed bude muset v prosinci sazby zvýšit, pokud má být vnímán jako konzistentní. Řekl, že globální centrální banky budou moci „v nejlepším případě“ zvedat někam ke dvěma procentům, historicky by „normální stav“ viděl nad 4 procenty. „Až nastane další cyklický pokles, Fed bude muset zavést negativní sazby, stejně tak Bank of England,“ řekl. V říjnovém rozhovoru pro CNBC přidal také svůj medvědí pohled na vývoj globální ekonomiky. Svět podle něj bude v příštím roce čelit období poklesu obchodu. Věří, že státy jako Čína, Brazílie či Rusko jsou na pokraji ekonomického propadu.

Newsletter