Kolik stojí Facebook pro „geeky“?

Být trochu takzvaně geeky je dnes prostě in. Revoluce, kterou odstartoval seriál The Big Bang Theory, poodkrývá svět mnohým lidem velmi vzdálený. Obdobně, jako Big Bang, který ukazuje, jak se skupinka fyziků (a jeden inženýr) potýká s každodenním životem a vztahy, ukazuje Silicon Valley cestu mladého programátora prvním kolem fundraisingu. A obdobně jako žádá Richard Hendricks v seriálu peníze na svůj start-up, začal v těchto dnech investory obcházet tým projektu GitHub.

GitHub je něco jako Facebook pro programátory. Pokud tento projekt neznáte, už stejně asi tušíte, že si tam uživatelé nesdílí fotografie z kategorie selfie. GitHub slouží jako služba masivního sdílení kódu pro open-source projekty, stejně tak jako sociální síť. Stránka pracuje na systému decentralizovaného verzování (DRCS) s názvem Git, který nedávno oslavil 10. narozeniny. Ten umožňuje nahrát zdrojový kód s tím, že ostatní ho mohou volně upravovat a vylepšovat. Profily uživatelů mimo jiné slouží jako obdoba LinkedInu a z hlediska programátorských pozic v zásadě suplují CV.

Dle agentury Bloomberg v těchto dnech obchází kolečko privátních investorů tým spoluzakladatele Chrise Wanstratha a žádá o 200 milionů dolarů. Skupina stojící za GitHubem již získala na další rozvoj 100 milionů dolarů. Stalo se tak před třemi lety v prvním kole fundraisingu a investorem byl Andreessen Horowtiz, o němž se samozřejmě mluví i ve spojitosti s druhým kolem.

Pokud by se podařilo získat kýženou dvojnásobnou částku, znamenalo by to skok valuace firmy ze 750 milionů dolarů na 2 miliardy. I když zdaleka tyto částky neodpovídají například valuaci Snapchatu a dalších startupů ze Silicion Valley, které jsou i vysoce nad 10 miliardami.

Budoucnost s názvem GitHub

Na druhou stranu má ale GitHub relativně stabilní příjmy z předplatného svých uživatelů, kteří například chtějí svoje zdrojové kódy udržet privátní – v základním nastavení je totiž veškerý obsah přístupný veřejnosti. Toho potom využívají zejména firemní klienti.

Uživatelskou základnu tvoří přes 9 milionů lidí a vysokou kvalitu projektu dokládá i nedávný krok Googlu. Známá společnost totiž měla snahu vyvinout vlastní skladiště zvané Google Code. To startovalo v roce 2006, ale s nástupem GitHubu o dva roky později přišel i odliv obsahu. Svým uživatelům přechod na GitHub nepřímo doporučil i sám Google, když přes něj začal sdílet vlastní open-source projekty a zkraje letošního roku oznámil ukončení Google Code k lednu 2016.

S tím, jak informační technologie pronikají více a hlouběji do našich každodenních životů, bude růst i počet lidí, kteří nějakým způsobem využívají kódování pro své vlastní projekty. Přinejmenším budou-li si chtít udržet kreativitu ve svojí práci, nejen spoléhat na pasivní uživatelskou znalost softwaru. A i pro začátečníky nebo ne úplné profesionály je repozitář GitHub cenným zdrojem pomoci v častých slepých uličkách.

Stran expanze třímá v aktivním sdílení práce značný potenciál a projekt GitHub je toho synonymem v tomto odvětví. Měl-li by jednou oslovit širokou veřejnost formou úpisu akcií na burze, jednalo by se jednoznačně o přinejmenším velmi zajímavou emisi. Zejména by mohla oslovit jednoduchým business modelem a globální uživatelskou základnou, viz galerie, a univerzálností co se týče podporovaných jazyků. 

Newsletter