Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Zrození nového obra. Potřebuje však odbornou pomoc

Saúdská Arábie chce vytvořit nového investičního obra. Nemá k tomu však dostatečné zkušenosti, tudíž hledá pomoc jinde ve světě. A odměna? Ta rozhodně nebude malá…

Jásir Alrumayyan, bývalý investiční bankéř, který má nově na starosti vytvoření státního investičního fondu Saúdské Arábie, k tomuto kroku čerpá zkušenosti od těch nejpovolanějších. Potvrdila to informace agentury Bloomberg o setkání za zavřenými dveřmi, kterého se účastnil Alrumayyan společně se známými jmény, jako je Stephen Schwarzman, spoluzakladatel Blackstone Group, či David Rubenstein z Carlyle Group. Obě známé investiční společnosti by se tak (společně s dalšími) mohly podílet na formování saúdského státního fondu Public Investment Fund (PIF).

Příslib, který byl podle Bloombergu vyřčen samotným Alrumayyanem, pak zní následovně: „Pomozte nám vybudovat expertní tým se zkušenostmi a strategií a můžete spravovat naše peníze. A málo jich rozhodně nebude.“

Jak udělat byznys? Stačí drahé hotely, tryskáče a prostitutky

Forma spolupráce saúdského fondu a zahraničích investičních společností nebyla dosud představena. Spekuluje se o možnosti správy investic za poplatky, případně i nákup menšinových podílů konkrétních společností.

Samo vybudování fondu je součástí ambiciózního plánu saúdského zástupce korunního prince Mohameda bin Salmána, který chce se pomocí dalekosáhlé reformy uvolnit závislost země na ropných příjmech, a to (nejen) vytvořením nového investičního „obra“. Součástí toho jsou již provedené kroky, jako například přislíbení investice 45 miliard dolarů do nového fondu zaměřeného na segment technologií.

Muž, jehož slova rozhýbala trhy, se rozhodl mlčet

Největší IPO lidské historie pod palcem fondu

Vytvoření PIF je úzce spjato s připravovaným vstupem na trh největší státní ropné společností Saúdské Arábie, tzv. Saudi Aramco. Tolik očekávané IPO by mělo proběhnout během příštího roku, přičemž vlastnictví firmy přejde následně do rukou státního fondu, stejně jako výnos ze vstupu na burzu.

IPO by mělo dosahovat 5% podílu z celkové hodnoty Saudi Aramco, která je však stále poměrně velkou neznámou.

Bude to bomba! Saúdská Arábie chce ohromit akciový svět

Podle samotného prince Mohammeda dosahuje hodnota Saudi Aramco více jak 2 bilionů dolarů, což by z PIF rázem udělalo světově největší státní fond, který by hravě předčil aktuální prvenství norského fondu, jehož hodnota je zhruba 905 miliard dolarů.

Na druhou stranu, Salmánův optimismus již nesdílí někteří experti jako například společnost Wood Mackenzie, která hodnotu saúdského giganta vidí na „pouhých“ 400 miliardách dolarů.

Ať už je (bude) hodnota jakákoliv, saúdský fond bude stále dost velký. Přispěje k tomu vyjma vlastnictví Saudi Aramco i 160 miliard dolarů v aktivech, které PIF už aktuálně drží. Do toho navíc vstupuje i již oznámený transfer rezerv o velikosti 27 miliard dolarů. Celkově již bylo od roku 2015 do fondu převedeno cca 50 miliard dolarů právě z rezerv, přičemž tyto zdroje jsou určené především pro oblast technologií. Z toho je možné jmenovat například investici 3,5 miliardy dolarů do Uber Technologies či závazek věnovat 45 miliard dolarů do globálního technologického fondu, který vytvořila japonská SoftBank.

Do roka 2020 je pak v plánu využit polovinu aktiv fondu – nespojených s Aramcem – na investice do zahraničí.

Největší akciová emise na světě. Co způsobí na trzích?

Politické dopady selhání

Pravdou je, že se ambiciózní plán setkal už s nemalou kritikou. Ta se týká především faktu, že fond by utrácel peníze získané z prodeje ropy primárně v zahraničí a nikoliv doma. Do toho navíc vstupuje i samotný investiční plán, který se zaměřuje na oblasti aktiv, které nejsou pro státní fondy zrovna obvyklé.

„Jakékoliv selhání nového investičního fondu by znamenalo návrat zpět do minulosti,“ řekl pro Bloomberg Jean-Francois Seznec, politolog a člen Global Energy Center of the Atlantic Council. „V podstatě by šlo o návrat do starých kolejí . Postarali by se o to především Salmánovi konkurenti, kteří by ho například prostřednictvím nové koalice odsunuli stranou.“

Kdo chce pohřbít vyšší ceny ropy?

Newsletter