Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

Sedm klíčových postav OPEC, které se vyplatí sledovat

Nic z toho, co se kde šustne kolem ropného kartelu, ať už se jedná o nová data či o bouřlivé titulky v novinách, nenechá trhy bez odezvy. A s blížícím se květnovým zasedáním OPEC nabývá frekvence zmínek na intenzitě. Čí kroky se však vyplatí sledovat přímo „uvnitř“? To prozradil RBC Capital Markets v nové zprávě pro své klienty.

Mohammad Sanusi Barkindo, generální tajemník OPEC

„Diplomat“

Tento pán se ujal funkce generálního tajemníka OPEC v srpnu minulého roku a od té doby se aktivně snaží organizovat spolupráci v rámci kartelu. „Pokud lze říci, že se OPEC minulý rok dostal zase do kondice, pak na tom má velkou zásluhu právě nový tajemník,“ myslí si Helima Croftová, vedoucí globální komoditní strategie v RBC Capital Markets. Podle ní je Barkindo připravený „spustit další diplomatickou ofenzívu“, aby udržel koalici pohromadě a silnou.

Prodloužení dohody OPEC? Budou další jednání

Mohammed bin Salmán, náměstek saudského korunního prince a Kahlid al-Falih, saudský ministr energetiky

„The Deciders“

Saúdská Arábie je dominantním producentem ropy v rámci OPEC, a proto má v kartelu také větší slovo než ostatní. Saúdská ropná politika obrátila svůj kurs poté, co se „technokrat“ Kahlid al-Falih stal ministrem energetiky. Ten se chce ze strategie rozdělení podílů na trhu přesunout k „aktivnímu řízení“.

Croftová podotýká, že každá dohoda stojí a padá se Saúdskou Arábií, a proto trhy správně sledují chování Faliha, který je klíčovou postavou saúdské ropné politiky. Avšak poslední slovo má stejně Mohammed bin Salmán, náměstek korunního prince, který je nositelem politických priorit.

Saúdská Arábie vzkazuje OPEC: Těžbu jsme snížili téměř nejvíc za osm let

Alexander Novak, ruský ministr energetiky a Vladimir Putin, ruský prezident

„The Wingmen“

Rusko sice členem OPEC není, avšak hrálo významnou roli při budování listopadové dohody, kdy ropný kartel rozhodl o omezení těžby ropy. Podle agentury Reuters plnilo Rusko klíčovou roli jakožto prostředník mezi Saúdskou Arábií a Íránem, což napomohlo k samotnému uzavření ropného paktu.

Ještě v roce 2015 Alexander Novak, ruský ministr energetiky, a Igor Sechin, ředitel vládní ropné společnosti Rosněfť, veřejně odmítali koordinaci s OPEC. Rusko navíc soupeřilo se Saúdskou Arábií o tržní nadvládu v Číně. Minulý rok se však situace změnila a sám Putin dal přednost koordinaci s ropným kartelem před agresivní cenovou válkou.

Zástupci OPEC a Ruska se zítra setkají na jednání o úpravách v těžbě ropy

Jabbar al-Luiebi, irácký ministr ropného průmyslu a HajdaR al-Abádí, irácký premiér

„The Spoilers“

Irácký ministr ropného průmyslu Jabbar al-Luiebi se při příležitosti projednávání omezování limitů těžby ropy nechal slyšet, že jeho země – druhého největšího producenta kartelu – by se žádné omezování nemělo týkat (stejně jako Nigérie či Libye). Irácký premiér Hajdar al-Abádí se však za něj nepostavil.

„Uzavření rozšiřující dohody letos v květnu bude vyžadovat jistou dávku flexibility od všech,“ míní Croftová. Lídři OPEC budou muset s Irákem postupovat opatrně, avšak al-Luebi si bude muset přestat stěžovat. „Myslíme, že nakonec v Bagdádu zvítězí domácí obavy a premiér se v případě potřeby postará o to, aby dohoda prošla,“ dodává.

Ropný držkopád. O kolik peněz OPEC přišel?

Newsletter