Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Kdo si na evropském trhu půjčuje nejdráž?

Jak mohou evropské banky přijít k penězům? Jednou z možností je ECB, jako další se nabízí půjčka přímo od svých „kolegyň“. I zde však platí, že čím rizikovější úvěr, tím vyšší úrok. Která banka si tak musí na rozdíl od ostatních připlatit? Aktuálně nejrizikověji ohodnocenou bankovní společností je, pro mnohé nepřekvapivě, německá Deutsche Bank.

Toto zjištění vychází z šetření Evropského ústavu pro peněžní trhy, který vytváří referenční sazbu EURIBOR. Ta je složena z průměrných úrokových sazeb mezibankovního trhu, za které si banky mezi sebou půjčují likviditu. A právě Deutsche Bank má tyto úvěry ze všech hlavních evropských hráčů nejdražší, za čímž stojí veškeré problémy, se kterými se německá firma aktuálně potýká.

Tisk: Německé firmy by mohly Deutsche Bank poskytnout kapitál

Z celkem 19 evropských bank si Deutsche jako jediná může vzít půjčku na 9 a 12 měsíců s plusovým úrokem 0,02 % a 0,06 %. Všechny ostatní subjekty si mohou půjčovat se záporným úrokem, a to díky politice Evropské centrální bance, která srazila své hlavní sazby hluboko do záporu.

Deutsche Bank je na tom dokonce hůře než italská Banca Monte dei Paschi, která si půjčuje roční likviditu za -0,06 %, či řecká National Bank of Greece, jež za tu samou dobu platí úrok -0,04 %.
 

První ulevující oddych vedení Deutsche Bank?

Pravdou je, že se německá banka snaží získávat kapitál i jinde. Aktuální jsou dvě kola neveřejných prodejů dluhopisů z minulého týdne a z dneška. Podle agentury Bloomberg Deutsche Bank nejprve prodala cenné papíry v hodnotě 3 miliard dolarů a poté 1,5 miliardy. Investoři, kteří si bondy zakoupili, získali výnosovou prémii 290 bazických bodů, což je více jak dvojnásobek toho, co bylo možné získat za ty samé instrumenty v srpnu 2015. Tehdejší prémie se totiž pohybovala na 143 bazických bodech.

„Neveřejný prodej dluhopisů má ukázat, že Deutsche Bank ještě neztratila napojení na široký trh zdrojů financování,“ řekl pro Bloomberg Ben Sy, šéf oddělení FICC v hongkongské pobočce JP Morgan. „Na druhou stranu za to však musela zaplatit poměrně výraznou prémii, což by mohlo otřást důvěrou investorů.“

Oko za oko, Deutsche Bank za Apple?

Zmiňovaná emise dluhu je vůbec první od doby, kdy americké ministerstvo spravedlnosti uvalilo na Deutsche Bank pokutu 14 miliard dolarů za pochybné prodeje hypotékou krytých cenných papírů v roce 2008. Byť je konečná částka tohoto vyrovnání stále ve hře, spustil se kolem německé banky chaos, který vyústil v masivní propad jejích akcií. Ten byl navíc podpořed dalšími problémy, jako je například obvinění z praní špinavých peněz a z manipulace se sazbami či spekulace ohledně neschopnosti splácet závazky.

Poslední událostí bylo odhalení „dvojího metru“, který byl použit při zátěžových testech evropských bank. Evropská centrální banka tehdy Deutsche Bank umožnila započítání ještě neuskutečněného obchodu, díky kterému pak dosáhla na lepší výsledek, než by skutečně měla.

Newsletter